28 ינואר 2022 כ"ו שבט תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.06.2013  באדיבות ה 

שיתוק ילדים (פוליו) - מידע רפואי

(Polio (Poliomyelitis
מעודכן לתאריך  21.06.2013  באדיבות ה 

מבוא לפוליו

מחלת פוליו, הידועה גם כשיתוק ילדים או פוליומיאליטיס, נגרמת על ידי זיהום נגיפי (ויראלי) מדבק מאד.
אף שמרבית הנדבקים בנגיף יחוו מחלה קלה בלבד עם סימפטומים הדומים לשפעת, מחלת פוליו עלולה להיות קטלנית. במקרים חמורים עלול הנגיף לתקוף את תאי העצב המגרים את פעילות השרירים ולשתקם (תופעה המכונה paralytic polio).

תפוצת מחלת הפוליו

בעבר היתה מחלה זו נפוצה מאד ואף היוותה את אחד מגורמי השיתוק והתמותה השכיחים בעולם, במיוחד בקרב ילדים קטנים. עם תחילת החיסון נגד המחלה בשנת 1955 חלה ירידה משמעותית במספר החולים ומאז 1988 לא דווח על אף מקרה של שיתוק ילדים בישראל.
עם זאת, בחודש יוני 2013 נמצאו נגיפי פוליו במערכות הביוב בדרום מדינת ישראל. על מנת למנוע התפרצות של המחלה נערך משרד הבריאות להשלמת החיסון בקרב האוכלוסייה שאינה מחוסנת בהתאם לשגרת החיסונים הנהוגה בישראל.
על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כיום נשארו רק 4 מדינות בהן מחלת פוליו עדיין מהווה סכנה ממשית. אלו הן:
  • ניגריה.
  • הודו.
  • אפגניסטן.
  • פקיסטן.
חשוב להקפיד על חיסון הילדים נגד נגיף זה כדי למנוע הדבקה במחלה מאחר שטרם נמצא טיפול שיכול לרפא אותה.

תסמונת פוסט פוליו

בעוד שפוליו מסתמנת כמחלה שעברה מהעולם, מספר הולך וגדל של אנשים מפתח מצב שאינו ברור אותו נהוג לכנות תסמונת פוסט פוליו (תסמונת פוליו מאוחרת, PPS, Post Polio Syndrome). תסמונת זו פוגעת ב- 20%-66 מהאנשים שחלו בפוליו ועלולה להופיע 10-40 שנים לאחר המחלה הראשונית. בממוצע, חולפות כ- 30 שנים עד להתפתחות הסימפטומים של תסמונת זו.
סימפטומים מוקדמים של תסמונת פוסט פוליו כוללים:
  • חולשה שהולכת ומחמירה.
  • סיבולת ירודה בעת מאמץ.
  • תשישות.
  • כאב.
הסימפטומים עלולים להקשות על כושר התפקוד ועל ביצוע משימות ופעילויות יומיומיות.
הגורם להתפתחות תסמונת פוסט פוליו אינו ידוע. קיימת סברה לפיה התסמונת נגרמת עקב ניוון הדרגתי של תאי העצב בחוט השדרה שניזוקו על ידי נגיף הפוליו בעבר. דבר זה מסביר מדוע המחלה מתפתחת אחרי שנים רבות.
רק אלו שחלו בפוליו עלולים לפתח תסמונת זו והיא אינה מדבקת. כמו כן, אין מדובר במצב בו הנגיף נותר רדום בגופם של אנשים במשך שנים והתפרץ לפתע. מומחים צופים ששכיחות תסמונת פוסט פוליו תרד בזכות הירידה בתחלואה בפוליו בעולם.
אין תרופה לריפוי תסמונת פוסט פוליו אך קיימים טיפולים שעשויים להקל על הסימפטומים.