20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.04.2022  באדיבות ה 

שיתוק ילדים (פוליו) - מידע רפואי

(Polio (Poliomyelitis
מעודכן לתאריך  03.04.2022  באדיבות ה 

גורמים לפוליו

המחלה נגרמת על ידי נגיף השייך למשפחת האנטרו-וירוסים. נגיפים מסוג זה משגשגים במערכת העיכול ומשם מתפשטים אל מערכת העצבים.

כיצד נדבקים

נגיף הפוליו מועבר דרך מגע עם צואה של אדם החולה במחלה ולכן, המחלה נפוצה יותר במדינות מתפתחות שרמת תברואתן ירודה.
הנגיף מועבר בקלות יתרה באמצעות מגע של הצואה עם הפה, לדוגמה, דרך שתיית מים שזוהמו בהפרשות נגועות. במקרים נדירים עלול הנגיף לעבור גם דרך מזון מזוהם או בעקבות מגע ישיר עם חולה. בגלל שהנגיף עלול להימצא ברוק, גם נשיקה עלולה לגרום להעברת הזיהום.
עם כניסת הנגיף לגוף הוא מתחיל להתרבות בגרון ובמעיים. לאחר מכן הוא חודר למחזור הדם ומגיע למערכת העצבים המרכזית ולמוח. במקרים נדירים, כשהנגיף מתקדם לאורך מערכת העצבים, הוא עלול לגרום לשיתוקם.
אנשים שנדבקו בנגיף הפוליו נחשבים למדבקים במיוחד 7-10 ימים לפני ואחרי הופעת הסימפטומים. עם זאת, הם עלולים להפיץ את הנגיף בצואתם במשך עד 6 שבועות.

תסמונת פוסט פוליו

הגורם המדויק להתפתחות תסמונת זו אינו ידוע אך ישנן מספר השערות.
סברה עיקרית מתבססת על העובדה שהתסמונת נגרמת על ידי בעיות בתאי העצב התנועתיים במוח, שתפקידם לשלוח אותות עצביים לשרירים. תאים אלו מהווים מטרה לנגיף הפוליו.
הפגיעה בתאי עצב אלו על ידי הנגיף גורמת לירידה במספרם. כדי לפצות על החסר, הגוף מגדיל את תאי העצב התנועתיים הנותרים. עם השנים עלולה הגדלה זו להוביל להיחלשותם ולהתפתחות הסימפטומים האופייניים של התסמונת הכוללים חולשה, דלדול שרירים ותשישות.
סברה אחרת גורסת שהנגיף או חלקיקים ממנו נשארים רדומים במערכת העצבים במשך שנים רבות וחוזרים לפעילות באופן לא צפוי ומסיבות שאינן ידועות.
הסימפטומים של תסמונת פוסט פוליו עלולים להיגרם על ידי הנגיף עצמו או על ידי מערכת החיסון שתוקפת בטעות את תאי גוף בריאים בניסיון להרוג את הנגיף.