16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  03.04.2022  באדיבות ה 

שיתוק ילדים (פוליו) - מידע רפואי

(Polio (Poliomyelitis
מעודכן לתאריך  03.04.2022  באדיבות ה 

סיבוכים של פוליו ותסמונת פוסט פוליו

מרבית מקרי המחלה אינם גורמים לסיבוכים ורוב החולים מחלימים לחלוטין. עם זאת, חולים רבים שלקו בצורה החמורה של פוליו (paralytic polio) עלולים לסבול מסיבוכים ומנזק מתמשך, במיוחד לשרירים.
להלן הסיבוכים הנפוצים ביותר של מחלת פוליו.

שיתוק

הצורה החמורה של פוליו עלולה לגרום לשיתוק זמני או קבוע של השרירים. מידת השיתוק תלויה במספר תאי העצב שניזוקו על ידי הנגיף.
ילדים קטנים שגילם אינו עולה על 5 נמצאים בסיכון מוגבר לפתח שיתוק של רגל אחת. ילדים בגילאים 5 עד 15 יסבלו לרוב משיתוק של רגל אחת או של שתיהן. מבוגרים נפגעים בצורה החמורה ביותר מאחר שהם בסיכון לפתח שיתוק בארבעת הגפיים.
מאחר שהנגיף גורם נזק לתאים ששולטים בשרירים הוא עלול לגרום לשרירים להתעוות, ובפרט באזור הירך, הקרסוליים וכפות הרגליים. עיוותי השרירים עלולים לכאוב ולפגוע בכושר התנועה והניידות.

בצקת ריאות

בצקת ריאות (pulmonary edema) עלולה להתפתח כשיש עלייה בלחץ הדם בכלי הדם בריאות. עליית לחץ זו דוחפת נוזלים לתוך הריאות, מפריעה לתפקודן התקין ומונעת מהן לקלוט חמצן.
מחלת פוליו עלולה לפגוע בשרירי הנשימה וחלק מהחולים אף יזדקקו לחיבור למכונת הנשמה כדי לנשום.

דלקת ריאות משאיפה

דלקת ריאות משאיפה מתפתחת כאשר חומר כלשהוא (לרוב, תוכן הקיבה) נשאף אל תוך הריאות וגורם לתהליך דלקתי.
חולי פוליו עלולים ללקות בדלקת ריאות זו כאשר שרירי הבליעה שלהם נחלשים ולכן הם בסיכון מוגבר לשאיפת תוכן קיבתם אל הריאות.

דלקת שריר הלב

כשנגיף הפוליו תוקף את תאי העצב בלב הוא עלול לגרום לדלקת בשריר הלב (myocarditis). הפגיעה בשריר הלב עלולה לגרום לכאב בחזה, לאי סדירות בקצב הלב (arrhythmia) ובמקרים חמורים לגרום לאי ספיקת לב.

דיכאון

מחלת פוליו חמורה עלולה לגרום להגבלת תנועה משמעותית ולכן חלק מהלוקים בה עלולים לפתח גם דיכאון, במיוחד אם הם סובלים משיתוק. השיתוק או עיוות השרירים עלול לפגוע ביכולת לעבוד ולבצע מטלות יומיומיות.
קשה מאד להשלים עם המוגבלות והנכות, הן הגופנית והן הנפשית. לכן, חשוב שאדם שנפגע מפוליו יקבל תמיכה נפשית שתסייע לו להתמודד ולהחלים.