16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021  באדיבות ה 

מורסה בשד - מידע רפואי

(Breast Abscess)
מעודכן לתאריך  14.03.2021  באדיבות ה 

טיפול במורסה בשד

מורסה בשד היא בדרך כלל סיבוך של דלקת בשד. במידה שהינך מטופלת באנטיביוטיקה בעקבות דלקת בשד אך סימני הדלקת אינם משתפרים או מחמירים, פני בהקדם לבדיקת רופא.
אם לאחר נטילת אנטיביוטיקה השד עודו קשה, אדום וכואב, יפנה אותך הרופא לבדיקת כירורג מומחה על מנת לאשר את האבחנה. אבחנת מורסה תבוצע באמצעות אולטרה סאונד המאפשר להדגים את מבנה השד. בעקבות האבחנה יוחלט האם יש צורך בניקוז המוגלה.

טיפול במורסה קטנה

מורסה קטנה תטופל באמצעות ניקור של המוגלה בעזרת מחט המוחדרת דרך העור (ניקוז מלעורי). התהליך יבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית. לעתים יעזר הרופא בהנחיית אולטרה סאונד על מנת לקבוע את מיקום החדרת המחט.

טיפול במורסה גדולה

כשהמורסה גדולה יותר יבוצע חתך בעור מעליה, כדי לאפשר למוגלה להתנקז אל מחוץ לגוף. הפעולה תבוצע בדרך כלל תחת הרדמה מקומית. במקרים בהם המורסה נמצאת עמוק בתוך רקמת השד עלולה להידרש הרדמה כללית.

בדיקות נוספות

אם חשת שינוי ברקמת השד או זיהית גוש או הפרשה מהפטמה, פני בהקדם לבדיקת רופא. אף שתשעה מתוך עשרה מקרים של גוש בשד יהיו שפירים (לא סרטניים), סימנים אלו עלולים להצביע על סרטן השד.
בעקבות הבדיקה עשוי הרופא להפנות אותך לבדיקות נוספות:
  • בדיקת ממוגרפיה. זהו צילום רנטגן ייחודי של רקמת השד המהווה אמצעי רפואי ראשוני לאבחון מוקדם של סרטן השד. הבדיקה משמשת גם לזיהוי של ציסטה או מורסה ברקמת השד.
  • דגימת רקמה (ביופסיה). במהלך בדיקה זו נכרתת חתיכה קטנה מרקמה חשודה בשד ונשלחת לבדיקות מעבדה נוספות על מנת לקבל אבחנה וודאית של אופי הגוש או הרקמה החשודה.
 

הנקה

נשים הסובלות ממורסה בשד תוך כדי הנקה, רצוי שימשיכו להניק על אף הכאב ואי הנוחות. ניתן להשתמש במשאבת חלב על מנת לרוקן את השד עם המורסה, ולהמשיך להניק כרגיל מהשד הבריא.
טרם נטילת אנטיביוטיקה, יש ליידע את הרופא כי את מניקה. כמויות מזעריות של האנטיביוטיקה עלולות לחדור אל החלב ולהשפיע על התינוק. מדובר בתופעות זמניות בלבד שאינן מסכנות את התינוק ויחלפו עם סיום הטיפול האנטיביוטי. עם זאת הוא עלול להיות עצבני וחסר מנוחה וצואתו עלולה להיות נוזלית ותכופה יותר.