21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021  באדיבות ה 

מורסה במוח - מידע רפואי

(Brain Abscess)
מעודכן לתאריך  14.03.2021  באדיבות ה 

אבחון מורסה במוח

הערכת מצב ראשונית תבוצע בהתאם לסימפטומים ולרקע הרפואי שקדם לתלונות הנוכחיות של המטופל (לדוגמה, מקרה של חבלת ראש או מצב רפואי המחליש את מערכת החיסון).

בדיקות דם

תבוצענה בדיקות דם על מנת לבדוק נוכחות של זיהום. רמה גבוהה של תאי דם לבנים מעידה על תהליך זיהומי.

דימות

בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של המוח או בדיקת דימות בתהודה מגנטית (MRI) של הראש תבוצע על מנת לאשר את האבחנה. בדיקות דימות אלו מדגימות את מבנה המוח ומאפשרות לאבחן או לשלול את קיומה של המורסה.

ניקור (שאיבה) תחת הנחיית טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

במידה שאובחנה מורסה במוח תידרש נטילת דגימה מתוכן המורסה לצורך המשך הבירור. בדיקה זו מכונה ניקור או שאיבה, והיא תבוצע על ידי נוירו-כירורג (רופא מומחה בניתוחים של המוח ומערכת העצבים).
במהלך הבדיקה יחדיר הרופא מחט אל המורסה וישאב דגימה של המוגלה. דימות באמצעות טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ינחה את הרופא לאן להחדיר את המחט. הדגימה תישלח למעבדה על מנת לבדוק לנוכחותם של גורמים מזהמים ולקבוע את סוגם.
במרבית המקרים יש צורך בהתחלת טיפול אנטיביוטי רחב טווח מהר ככל האפשר, אפילו לפני ביצוע הניקור ונטילת הדגימה מאחר שהמתנה לתוצאות הבדיקה עלולה להיות מסוכנת. טיפול זה יהיה יעיל במרבית המקרים כשמקור הזיהום הוא חיידקי.
אם בדיקת המוגלה תעלה כי הזיהום נגרם על ידי פטריה ולא על ידי חיידק תשונה תוכנית הטיפול וינתנו תרופות הפועלות נגד פיטריות.