28 מאי 2022 כ"ז אייר תשפ"ב
עודכן בתאריך:  19.04.2016 
עודכן בתאריך:  19.04.2016 

חיסון בנים נגד נגיף הפפילומה האנושי

נגיף הפפילומה האנושי (Human Papiloma Virus, HPV) גורם למחלת המין השכיחה קונדילומה, לנגעים טרום-סרטניים ואף לסרטן באיברי המין ובאזורי גוף נוספים. כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית שלא חוסנו במועד ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי.

בניגוד להדבקה במחלות מין רבות אחרות, לרבות איידס, קונדום לא בהכרח ימנע הדבקה אלא אם הנגעים מופיעים אך ורק באזורים המכוסים על ידו, ולא באזורי גוף חשופים. זנים מסוימים של הנגיף, היינו זנים מספר 6, 11, 16, ו-18, עלולים לגרום לסרטן בריריות הגוף, ובעיקר לסרטן צוואר הרחם, לסרטן החלחולת (רקטום) ולסרטן הפה והלוע, ומכאן הסכנה האמיתית הטמונה בהדבקה בנגיף זה.
לאור זאת, לכל אדם מגיל 13 ועד 26 מומלץ לקבל חיסון נגד נגיף הפפילומה. יש לשקול את החיסון במקרים מיוחדים של נשים מעל גיל 26.
בתחילת חודש פברואר 2012 פרסם האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים (AAPS) המלצה לחסן לא רק בנות ונשים נגד הנגיף, אלא גם בנים החל מגיל 11. רופאי האיגוד סבורים כי חיסון הבנים בגיל צעיר ימנע את שיעור ההדבקה בין בני זוג (הטרו והומו-סקסואליים) בעתיד ויפחית את שיעור הגידולים הסרטניים המתפתחים בעקבות הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי.

ומה בישראל?

בישראל החל משרד הבריאות לחסן גם את הבנים החל משנת תשע"ו. בכך הצטרפה ישראל למדינות מערביות המחסנות בנים בנוסף לבנות. החיסון ניתן לתלמידי כתה ח' ב- 2 מנות, כי מחקרים עדכניים מראים שחיסון ילדים עד גיל 14 שנים ב-2 מנות מביא לתגובה חיסונית טובה, המקנה הגנה לאורך שנים. מכתה ט' ואילך מומלץ על קבלת 3 מנות חיסון. ??

איזה סוג חיסון?

חיסון סרווריקס (Cervarix) אפשר לתת לבנות ולנשים החל מגיל 9.
חיסון גרדסיל (Gardasil) אפשר לתת לבנות ולנשים מגיל 9 עד 45 שנים.
חיסון גרדסיל (Gardasil) אפשר לתת לבנים בגילאי 9 עד 26 שנים.
משרד הבריאות ממליץ שכל הבנים והבנות בגיל 13–14 שנים יקבלו את החיסון גרדסיל כחלק מתוכנית חיסוני השגרה בכתה ח'.

חשיבות החיסון בקרב גברים

מחקרים קליניים בהם נטלו חלק 4000 גברים הטרוסקסואלים והומוסקסואלים העלו כי אצל גברים בגילאי 16 עד 26 היה החיסון יעיל במניעת כ- 90% מהנגעים הנגרמים על ידי ארבעת זני הפפילומה מסוג 6, 11, 16 ו- 18. חיסון גברים הטרוסקסואלים מונע הדבקה לא רק בקרב הגברים המחוסנים, אלא תורם גם להקטנת שיעורי ההדבקה בקרב נשים, מאחר שהנגיף עובר אל בנות הזוג בעת קיום יחסי מין.
חיסון גברים הומוסקסואלים עשוי לתרום להורדת השכיחות של סרטני הפה, הלוע והחלחולת בקרב אוכלוסייה זו. שיעורי חשיפה גבוהים במיוחד לסרטנים אלו שכיחים בקרב הקהילה ההומוסקסואלית, בהשוואה לכלל האוכלוסייה. מחקרים מצביעים על כך שהתחסנות נגד זני הנגיף השכיחים עשויה למנוע כ- 70% מהמחלות הללו, שכ- 30% מהן מיוחסות באופן בלעדי לנגיף הפפילומה.
יתר על כן, מחקר רחב היקף שנערך בארצות הברית ושתוצאותיו פורסמו בשנה שעברה העלה כי הדבקה בנגיף הפפילומה בעקבות קיום מין אוראלי גרמה לשיעור גבוה במיוחד של גידולים בחלל הפה ולסרטן הפה. שיעור ההדבקה בקרב גברים היה גבוה פי שלושה בהשוואה לשיעור ההדבקה בקרב נשים.
בשנים 1974-2007 מצאו החוקרים עליה של 225% בשיעור סרטן הפה בארצות הברית, בעיקר בקרב גברים לבנים. עליה דרמטית זו יוחסה לקיום יחסי מין אוראלי ולריבוי בני זוג. ככל שמספר בני הזוג עלה, כך עלה הסיכון לחלות בסרטן הפה.
מחקרים נוספים שפורסמו עוד קודם לכן עמדו אף הם על הקשר בין קיום מין אוראלי עם שישה בני זוג או יותר וסיכון מוגבר ללקות בסרטן ראש או צוואר בעקבות הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי.
לאור הממצאים הללו אישרה רשות המזון והתרופות של ארצות הברית (ה- FDA) בשנת 2010 את השימוש בחיסון גרדסיל נגד נגיף הפפילומה האנושי לבנים וגברים בגילאי 9-26 שנים. חיסון זה יעיל נגד ארבעה זנים של וירוס הפפילומה האנושי (זנים 6,11,16,18) הגורמים לכ- 90% מהיבלות בדרכי המין ולנגעים טרום סרטניים. לפני כן היה החיסון מאושר לשימוש בקרב ילדות ונשים בגילאי 9-45 שנים בלבד.
חיסון נוסף המאושר לשימוש נגד הנגיף נקרא סרבריקס. חיסון זה אינו מונע יבלות באיברי המין ומאושר לשימוש אך ורק בקרב נשים עד גיל 45.
שני החיסונים מיועדים למניעת הדבקה ראשונית בנגיף הפפילומה ואינם מסוגלים למנוע התפתחות גידולים סרטניים בעקבות הדבקה טרם החיסון. לפיכך, ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף ובעיקרון טרם תחילת קיום מגע מיני. מומחים מהמרכז האמריקאי למניעת ובקרת מחלות (CDC) סבורים כי גיל 11-12 מהווה חלון הזדמנויות לחיסון הבנים, טרם תחילת פעילות מינית.