18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.03.2012  באדיבות ה 

זיבה, גונוריאה - מידע רפואי

Gonorrhea
מעודכן לתאריך  13.03.2012  באדיבות ה 

אבחון זיבה

הדרך היחידה לקבוע אם אדם נדבק בזיבה היא באמצעות בדיקה. אם קיים חשש להדבקה בזיבה או בכל מחלה אחרת המועברת דרך מגע מיני, יש לפנות לבדיקה בהקדם.
ניתן להיבדק תוך מספר ימים לאחר קיום המגע המיני החשוד, אך לעתים יומלץ להמתין כשבועיים טרם ביצוע הבדיקה. ניתן להיבדק גם אם לא התפתחו סימפטומים כלל.
אבחון מוקדם וקבלת טיפול במועד עשויים להפחית את הסיכון לסיבוכים.

תהליך האבחון

האבחון הוא פשוט יחסית ומתבצע בדרך כלל באמצעות לקיחת דגימה (באופן דומה ללקיחת משטח גרון) ובדיקתה במעבדה. הבדיקה אינה כואבת אך תיתכן אי נוחות מסוימת לזמן קצר.
בחלק מן המקרים ניתן לבחון את הדגימה תחת המיקרוסקופ או להשתמש בתבחינים מיוחדים לזיהוי החיידק ניסריה גונוריאה על מנת להגיע לאבחנה מהירה. לעתים יחלפו כשבועיים טרם קבלת תשובה.
אצל נשים תילקח דגימה לתרבית מהנרתיק ומצוואר הרחם. הבדיקה מבוצעת באמצעות מטוש המוחדר לנרתיק בזמן בדיקה גינקולוגית.
אצל גברים תילקח הדגימת לתרבית מקצה השופכה (פתח יציאת השתן) ותבוצע תרבית שתן. טרם ביצוע תרבית השתן יש להימנע מהטלת שתן במשך כשעתיים. לעתים תילקח תרבית מקצה השופכה גם אצל נשים.
אם קיים חשד להדבקה בעקבות קיום מין אנאלי יתכן שתידרש תרבית מהחלחולת. כמו כן ניתן לבצע תרבית גרון או תרבית מהפרשה חשודה מהעיניים, שעלולה להצביע על הדבקה בזיבה.
חשוב שמי שאובחן כסובל מזיבה ייבדק גם לנוכחותן של מחלות אחרות המועברות דרך מגע מיני לרבות HIV (איידס), עגבת (syphilis) וקלמידיה (Chlamydia). הדגימות לאבחון ילקחו על ידי רופא נשים (במקרה של נשים) או אורולוג (במקרה של גברים). כמו כן ניתן לפנות לבדיקתו של רופא עור המומחה במחלות המועברות במגע מיני.
משרד הבריאות מפעיל מרפאות לאבחון ולטיפול במחלות מין. במרפאות אלו ניתן להיבדק תוך שמירה על חיסיון רפואי ולקבל טיפול למחלות המועברות במגע מיני. שירות זה ניתן בחינם, ללא צורך בביטוח בריאות.

מי צריך להיבדק?

הדרך היחידה לאשר או לשלול הדבקה היא באמצעות בדיקה, ולא רק מי שסובל מסימפטומים צריך להיבדק. חלק גדול מהנדבקים אינם סובלים כלל מסימפטומים.
מומלץ לכל הבאים להיבדק האם נדבקו בזיבה:
  • מי שחוששים שהם או בני ובנות זוגם סובלים מסימפטומים של זיבה.
  • כל מי שקיים לאחרונה יחסי מין לא מוגנים עם בן זוג חדש.
  • מי שקיים יחסי מין לא מוגנים עם יותר מבן זוג אחד, או שייתכן שבן הזוג עשה זאת.
  • מי שלוקה במחלה אחרת המועברת דרך מגע מיני כגון עגבת (סיפיליס) או קלמידיה.
  • אם ידוע שבן או בת הזוג עימם מקיימים יחסי מין נדבקו במחלה כלשהי המועברת דרך מגע מיני.
  • נשים הרות.