26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021 

הידרוצל (מיימת אשכים) - מידע רפואי

Hydrocele
מעודכן לתאריך  10.05.2021 

גורמים להידרוצל

הגורמים להידרוצל מולד ונרכש הם שונים.

הידרוצל מולד

סוג זה נגרם כמעט תמיד עקב בקע מפשעתי (הרניה) מולד אצל התינוק. האשכים נוצרים בחלל הבטן ותוך כדי ההריון וגדילת העובר הם נודדים למטה, אל שק האשכים. במהלך נדידה זו עטופים האשכים במספר שכבות שהן למעשה המשך של המעטפות הפנימיות של חלל הבטן.
במצב תקין נסגרות השכבות הלו סביב האשך כאשר הוא מגיע לשק האשכים, וחלל הבטן אינו נותר מחובר למעטפות האשך. אצל חלק מהתינוקות סגירה זו אינה מוחלטת ונוצר בקע, היינו, חלל הבטן מחובר עם שק האשכים עקב חולשה של התעלה המפשעתית. חיבור זה גורם למעבר נוזלים בין הבטן לשק האשכים ולהתפתחות הידרוצל.
הסימן המאפיין הוא שינויים בגודל ההידרוצל. לעיתים הנפיחות אינה בולטת אולם כאשר התינוק בוכה או מעביר צואה במעיו ומפעיל לחץ בטני, הנפיחות בשק האשכים גדלה.
לתינוקות שנולדו פגים או שנולדו במשקל לידה נמוך סיכוי גדול יותר ללקות בבקע שיגרום להופעת הידרוצל.
הידרוצל הקשור לבקע מצריך תיקון ניתוחי.

הידרוצל נרכש

זהו מצב בו התינוק נולד ללא הידרוצל וללא בקע אך במהלך השנים מופיעה נפיחות בשק האשכים עקב הצטברות נוזלים. הצטברות זו מתרחשת בגלל עליה בייצור הנוזלים על ידי מעטפות האשך או עקב ירידה בספיגתם.
במקרים בהם לא ניתן לקבוע את הסיבה מדובר בהידרוצל ראשוני. במקרים אחרים ידועה סיבה ברורה להתפתחות המצב, לרבות:
  1. דלקת באשך או בצינורות הזרע. זיהום ודלקת גורמים להפרשה מוגברת של נוזלים סביב האשך. הנוזלים מצטברים בזמן הזיהום ונספגים חזרה לאחר שהזיהום והדלקת חולפים. לעיתים נותר הידרוצל גם חודשים ושנים לאחר שהזיהום חלף.
  2. חבלה באשך. בעקבות מכה באשך או לשק האשכים תיתכן הצטברות דם או נוזל דלקתי סביב האשך. הנוזל נספג לאט במהלך ההתאוששות מהמכה אך עלול להיוותר סביב האשך.
  3. ניתוח באזור המפשעה (תיקון בקע או וריקוצלה). במהלך ניתוח באזור המפשעה עלולה להתרחש קשירה של כלי הלימפה האחראים לספיגת הנוזלים משק האשכים. אצל כ- 7% מהגברים שעברו ניתוח במפשעה יווצר הידרוצל בשנים לאחר הניתוח.