19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021 

הידרוצל (מיימת אשכים) - מידע רפואי

Hydrocele
מעודכן לתאריך  10.05.2021 

טיפול בהידרוצל

במקרים הבאים יש לפנות לבדיקת רופא

  • בכל מקרה של נפיחות בשק האשכים אצל תינוק או ילד יש לפנות לבדיקה אצל רופא הילדים.
 
  • אצל ילדים ואצל מבוגרים, אם מתפתחת נפיחות בשק האשכים במהירות (תוך מספר שעות) או שהנפיחות מלווה בכאב פתאומי או בעליית חום או בהקאה, יש לפנות מיד לחדר המיון. הידרוצל שמתפתח במהירות או שגורם לכאב עלול להעיד על תסביב של האשך. זהו מצב חירום הדורש טיפול תוך מספר שעות כדי לחדש את אספקת הדם התקינה אל האשך.
 
אצל גברים מעל גיל 18, הידרוצל שמתפתח באיטיות (תוך שבועות או חודשים) אינו מצב מסוכן בדרך כלל. עם זאת, יש לפנות לבדיקת אורולוג בכל מקרה של נפיחות בשק האשכים על מנת לוודא שאכן מדובר בהידרוצל ולא בבקע מפשעתי או בבעיה באשך עצמו.
לאחר קביעת האבחנה, ההחלטה לגבי הטיפול תלויה במידת ההפרעה שההידרוצל גורם למטופל. אם המטופל מתלונן שההידרוצל מפריע לחיי היומיום, מפריע בזמן פעילות גופנית או פוגע במראהו החיצוני, אזי מומלץ לנתח. אם אין הפרעה כזו אין חובה לנתח ואפשר להמשיך במעקב שמרני אצל האורולוג.
אצל תינוקות עשוי ההידרוצל להיעלם (הנוזל יספג מעצמו) אך אם אינו נעלם עד גיל שנה או שהוא מלווה בבקע מפשעתי, צריך לבצע ניתוח לתיקונו.

ניתוח לתיקון הידרוצל

מבוגרים

תיקון של הידרוצל אצל מבוגרים יבוצע על ידי אורולוג. הניתוח כולל חתך קטן בשק האשכים, שאיבה של הנוזל המקיף את האשך והיפוך של מעטפות האשך כדי למנוע חזרה של ההידרוצל.
הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית או אזורית (חצי גוף תחתון בלבד) ואורך כשעה. דרך חתך באורך כ- 5 סנטימטרים ינקז הרופא את הנוזלים הסובבים את האשך. לאחר הניקוז נחתכות ונתפרות המעטפות סביב האשך כדי שהנוזלים לא יוכלו לחזור ולהצטבר עוד בתוכן. החתך נתפר באמצעות תפרים שנספגים תוך שבועיים עד שלושה שבועות.
לעתים יבוצע הניתוח במסגרת אשפוז יום. לאחריו יש לנוח במשך מספר ימים ואחר כך ניתן לחזור בהדרגה לפעילות רגילה.
במרבית המקרים העור של שק האשכים מתרפא היטב ולא נותרות צלקות.
  • אם יש דימום מאיזור הפצע יש להצמיד תחבושת ולפנות למוקד רפואי או לחדר המיון.
 
  • הפרשה מוגלתית מהפצע או עליית חום בשבוע לאחר הניתוח מחייבת פנייה למוקד רפואי או לחדר המיון.
 

ילדים

אצל ילדים יבוצע הניתוח דרך המפשעה, בשיפולי הבטן, כדי לתקן את הבקע הנלווה להידרוצל. הניתוח יבוצע תמיד תחת הרדמה כללית. במרבית המקרים ניתן להשתחרר מבית החולים מספר שעות לאחר הניתוח.
בימים הראשונים לאחר הניתוח יתכן כאב באזור הפצע ולכן כדאי לתת טיפול קבוע מדי מספר שעות במשככי כאב, בהתאם להוראות במכתב השחרור.
כדאי להשאיר את הילד בבית, תחת השגחה, במשך כ- 10 ימים כדי למנוע חבלות באזור הניתוח. כמו כן רצוי שימנע מפעילות גופנית מופרזת שתפגע בריפוי הבקע והפצע.
כ- 10 ימים לאחר הניתוח תבוצע ביקורת על ידי המנתח כדי לוודא שהריפוי מתקדם היטב. במועד זה אפשר להתייעץ בקשר לחזרת הילד לגן או לבית הספר.
  • בכל מקרה של דימום או הפרשה מוגלתית מאיזור הפצע יש לפנות למוקד רפואי או לחדר המיון. בימים הראשונים לאחר הניתוח יתכן חום נמוך. אם החום עולה מעל 38.5 מעלות צלסיוס יש לפנות למוקד רפואי או לחדר המיון.
 

ניקור של שק האשכים

במקרים מיוחדים יבוצע ניקור של הנוזלים משק האשכים במקום ניתוח. זהו אינו טיפול יעיל כיוון שהנוזלים חוזרים ומצטברים והוא אף מלווה בזיהומים ובפציעה של האשך או של איברים סמוכים.