19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  17.03.2012  באדיבות ה 

חתך חיץ (אפיזיוטומיה) - מידע רפואי

Episiotomy
מעודכן לתאריך  17.03.2012  באדיבות ה 

ההחלמה מחתך חיץ

חתך החיץ יתפר תוך כשעה מלידת התינוק. החתך עלול לדמם באופן משמעותי בהתחלה, אך לרוב יפסק הדימום לאחר הפעלת לחץ מקומי ותפירת החתך.
נהוג לתפור את החתך באמצעות תפרים הנספגים מאליהם ('נמסים') ולכן אין צורך שהיולדת תחזור לבית החולים על מנת להסיר את התפרים. החתך צפוי להחלים תוך כחודש ממועד הלידה. המיילדת או הרופא ידריכו את היולדת באשר לפעילויות מהן מומלץ להימנע בתקופת ההחלמה של החתך.
לאחר ביצוע חתך חיץ יתכן כאב באזור חיץ הנקבים במשך כשבועיים עד שלושה לאחר הלידה, בעיקר תוך כדי ישיבה או הליכה. התמתחות ואף הטלת שתן עלולים לגרום לתחושת צריבה באזור החתך.

החלמה ושיכוך כאב

ניתן להעזר בדרכים המפורטות להלן על מנת לשכך את הכאב באזור החתך ולהקל על תהליך ההחלמה.

משככי כאב

משככי כאב כגון פאראצטמול (שמות מסחריים: אקמול, דקסמול, טיילנול) או איבופרופן (שם מסחרי: נורופן) עשויים להקל על הכאב והינם בטוחים לשימוש גם בקרב נשים מניקות. מומלץ להימנע מנטילת אספירין במהלך ההנקה מפני שאספירין עלול לעבור אל התינוק דרך חלב האם.
שימוש בכרית בצורת גלגל או כיווץ הישבנים אחד כלפי השני לפני ישיבה עשויים אף הם למנוע לחץ וכאב באזור החתך.

קרח

ניתן להניח על אזור החתך קרחון או קוביות קרח כאשר הם עטופים במגבת כדי להקל על הכאב. אין להניח את הקרחון או את קוביות הקרח ישירות על העור באזור החתך על מנת למנוע פגיעת קור במקום.
חשיפת התפרים לאוויר צח עשויה לזרז את תהליך החלמת החתך. כדאי להסיר את התחתונים ולשכב על מגבת הפרוסה על המיטה במשך עשר דקות פעם או פעמיים ביום.

הקפדה על ניקיון

חשוב להקפיד על ניקיון החתך וסביבתו על מנת למנוע זיהום. מומלץ להחזיק סמוך לאסלה בקבוק לחיץ, כמו בקבוק ריק של שמפו או בקבוק מים עם פקק לחיץ, ממנו ניתן להשפריץ מים על אזור חיץ הנקבים, בין הנרתיק ופי הטבעת, לאחר כל ביקור בשירותים.
יש להקפיד לנגב מכיוון קדימה, לאחור, בעת השימוש בנייר טואלט. זאת על מנת למנוע זיהום של חיץ הנקבים על ידי חיידקים מפי הטבעת.
כריעה מעל האסלה, במקום ישיבה ישירות עליה, עשויה להפחית את תחושת הצריבה בעת הטלת שתן. שטיפת האזור עם מים חמימים עשויה אף היא להקל על תחושת הצריבה.
בעת הטלת צואה ניתן להחזיק פד נקי ולתמוך כנגד אזור חיץ הנקבים על מנת להקל על הלחץ המופעל באזור החתך. במקרים בהם הטלת הצואה כואבת במיוחד ותמיכה אינה מספקת ניתן להעזר בסיבים תזונתיים המרככים את הצואה ומקלים על יציאתה דרך פי הטבעת.

התעמלות

חיזוק הרקמה מסביב לחתך החיץ בעזרת תרגילים לחיזוק רצפת האגן עשויה לזרז את ריפוי הפצע ולהפחית את הלחץ שמופעל על האזור.
תרגילים לחיזוק רצפת האגן כוללים כיווץ של השרירים המקיפים את הנרתיק ואת פי הטבעת. מיילדת או פיזיותרפיסטית יוכלו להדריך את היולדת כיצד לבצע נכון תרגילים לחיזוק רצפת האגן.