23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  17.03.2012  באדיבות ה 

חתך חיץ (אפיזיוטומיה) - מידע רפואי

Episiotomy
מעודכן לתאריך  17.03.2012  באדיבות ה 

סיבוכים של חתך חיץ

  • אודם,נפיחות של העור או הפרשת מוגלה או כל נוזל אחר מאזור החתך עלולים להצביע על התפתחות זיהום. במידה שמופיעים סימנים אלו יש לפנות בהקדם לבדיקת רופא.
 
בעקבות חתך חיץ יתכנו שני סיבוכים עיקריים:
  • כאב לאחר ההליך.
  • כאב תוך כדי קיום יחסי מין.
 

כאב לאחר ההליך

נשים רבות חשות כאב קל עד בינוני באזור חתך החיץ. אחת מכל 100 נשים תחוש כאב חמור שיפגע בתפקודה היומיומי ובאיכות חייה.
במקרים קשים ידרש טיפול בעזרת תרופות לשיכוך כאב הניתנות עם מרשם רופא בלבד, כגון קודאין. תרופות אלו עלולות לפגוע ביכולת להניק בבטחה. נשים מניקות או נשים המתכוונות להניק כדאי שתתייעצנה עם רופא הנשים או רופא במחלקת היולדות טרם קבלת החלטה על נטילת משככי כאב מסוג זה.
כאב לאחר חתך חיץ שנמשך מעבר לשבועיים עד שלושה לאחר הלידה נחשב חריג ודורש בירור רפואי.

כאב במהלך קיום יחסי מין

כאב במהלך קיום יחסי מין נפוץ מאוד בקרב נשים שעברו חתך חיץ. תשע מכל עשר נשים שנשאלו דיווחו כי יחסי מין לאחר ביצוע חתך היו כרוכים בכאב, אך הכאב הלך ופחת עם הזמן.
רבות מהנשים דיווחו כי הכאב בזמן קיום היחסים היה קשור ליובש מתמשך בנרתיק, ולכן שימוש בחומרי סיכוך עשוי לשפר את התחושה. מומלץ להשתמש בחומרי סיכוך על בסיס מים ולא על בסיס שמן מכיוון שאלו השומניים (לדוגמה, וזלין) עלולים לפגוע ביעילותם של אמצעי מניעה חוצצים כגון הקונדום או הדיאפרגמה.
פעילות מינית שאינה כרוכה בחדירה כגון אוננות משותפת עשויה להיות נעימה יותר ומספקת בחודשים הראשונים של החזרה לפעילות מינית לאחר לידה שהיתה כרוכה בחתך חיץ.

הצטלקויות

אצל חלק מהנשים שעברו חתך חיץ נוצרת מסביב לחתך רקמת צלקת מעובה, מוגבהת או מגרדת. במידת הצורך, ניתן לבצע הליך פשוט שנקרא 'הליך פנטון' (Fenton’s Procedure) על מנת להסיר את רקמת הצלקת הבעייתית. הליך זה יבוצע בחלוף לפחות שישה חודשים ממועד הלידה, על מנת שהעור מסביב לנרתיק יחלים בצורה מספקת מהקרעים, מהחבלות ומהמתיחות שנגרמו בלידה.
הליך פנטון כרוך בחיתוך עדין של רקמת הצלקת ואיחוי שולי העור באמצעות תפרים זעירים ועדינים. כבכל פצע, יתכן זיהום ולכן יש להקפיד על נקיון התפרים והאזור המנותח.