01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

פוביה (בעת) - מידע רפואי

(Phobia)
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

גורמים לפוביה

פוביות מתפתחות בדרך כלל בגיל הילדות, ההתבגרות או הבגרות המוקדמת. במקרים רבים מתפתחת הפוביה בעקבות חוויה מפחידה או מצב שמערב מתח ולחץ נפשי. כמו כן, ישנם ככל הנראה מרכיבים תורשתיים (גנטיים) שתורמים להתפתחות הפרעות חרדה. עם זאת, לא תמיד ברור מהם הגורמים לפוביה.

פוביה פשוטה

פוביה פשוטה מתפתחת ברוב המקרים בגילאי 4-8. לעתים ניתן לאתר חווית ילדות מוקדמת שהובילה להתפתחות הפוביה הפשוטה. לדוגמא, מישהו נתקע במעלית כילד ופיתח לאחר מכן פוביה ממקומות סגורים (קלאוסטרופוביה).
ישנם מקרים בהם שניים או יותר מבני המשפחה סובלים מאותה הפוביה, למשל ארכנופוביה (פחד מעכבישים). במקרים אלה סביר להניח שהאחד למד כילד לפחד מעכבישים מההורה, ולאו דווקא שפוביה זו עברה בתורשה.

פוביה מורכבת

הסיבות המדויקות להתפתחות פוביה מורכבת אינן ידועות. ככל הנראה מדובר בשילוב של גורמים תורשתיים וחוויות שהאדם חווה בחייו המשפיעים על רכיבים כימיים במוח ומובילים להתפתחות פוביה מורכבת.
פוביה חברתית עלולה להתפתח כתוצאה מחוויה בלתי נעימה במצב חברתי כלשהו בעבר. לחילופין, יתכן שהביטחון העצמי של האדם הלוקה בפוביה חברתית לא הספיק להבשיל מעבר לשלב הביישנות המאפיין את תקופת הילדות המוקדמת.