27 ינואר 2020 א' שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  25.03.2012 

חיסון נגד צהבת מסוג A

חיסון נגד דלקת כבד נגיפית מסוג A למבוגרים ולמטיילים

מעודכן לתאריך  25.03.2012 

מתן החיסון

צורת המתן

החיסון נגד צהבת נגיפית מסוג A ניתן בהזרקה לשריר. אצל תינוקות בני שנה ומעלה יוזרק החיסון לשריר הירך ואילו אצל מבוגרים תינתן הזריקה לשריר הזרוע.
אפשר לתת את החיסון בו זמנית עם חיסונים נוספים, אך יש להשתמש במזרקים נפרדים ולהזריק לאזורי גוף שונים.

מתי להתחסן?

על פי הנחיות משרד הבריאות ניתן לחסן תינוקות לאחר גיל שנה.
מטיילים בריאים בגילאי 1-40 שנים (כולל) יכולים לקבל מנה אחת של החיסון הפעיל לפני כל נסיעה, בכל מרווח זמן (בין החיסון לנסיעה). התחסנות זו מעניקה הגנה מספקת (אין צורך לקבל גם את החיסון הסביל).
במקרה של מטיילים לאחר גיל 41, חולים מדוכאי חיסון, חולים כרוניים או חולים במחלות כבד יש לשקול את מתן שני החיסונים, הפעיל והסביל, אם פרק הזמן בין קבלת החיסון והנסיעה יהיה פחות מ- 10 ימים. החיסון הסביל יוזרק לשריר באזור גוף אחר.
מטיילים שגילם עולה על 41 יחוסנו בחיסון הפעיל בלבד אם מועד נסיעתם הוא כעבור 15 ימים לפחות ממועד קבלת החיסון.

מועד תחילת ההשפעה ומשך ההשפעה

מומלץ לקבל את מנת החיסון הראשונה לפחות שבועיים לפני חשיפה אפשרית לנגיף מאחר שיחלפו 10-14 יום עד שהגוף יפתח נוגדנים נגד הנגיף.
לאחר קבלת שתי המנות נשמרת השפעת החיסון במשך 5-10 שנים, ובמקרים מסוימים אף במשך 25-20 שנה. אפשר להזריק את המנה השנייה עד 5 שנים ממועד קבלת המנה הראשונה. במקרה שעברו יותר מ- 5 שנים ממועד החיסון הראשון, לא מומלץ לתת מנה שנייה אלא לקבל שנית חיסון מלא (שתי מנות) בהפרש של 6-12 חודשים על מנת להבטיח חיסוניות יעילה וארוכת טווח.
החיסון הסביל מעניק הגנה מיד עם הזרקתו. משך ההגנה שמעניק החיסון הסביל קצרה יחסית והיא נמשכת בין 2 ל- 6 חודשים.
על מנת למנוע הדבקה בצהבת נגיפית מסוג A יש להקפיד על קבלת החיסון במועד ולוודא את השלמת כל מנות החיסון כנדרש לאחר החזרה מחו"ל.

היכן ניתן לקבל?

אפשר לקבל את החיסון במרפאת האחיות במרכזים הרפואיים של מכבי או בסניפי קופות החולים ובמרפאות המטיילים.

אופן נטילת החיסון

אצל פעוטות מגיל שנה עד גיל 3 יוזרק החיסון לאזור הקדמי-צדדי של הירך.
לילדים בני 3 שנים ומעלה ולמבוגרים יוזרק החיסון לשריר הכתף. הזרקה לשריר העכוז או הזרקה תת-עורית אינן מומלצות מאחר שדרכי מתן אלו עלולות לגרום לתגובה חיסונית פחותה.
לחולים הסובלים מבעיות קרישה ונטייה לדימומים (לדוגמה, חולי המופיליה או חולים הסובלים מרמה נמוכה של טסיות) ינתן החיסון בהזרקה תת-עורית (S.C.) באזור שריר הכתף.
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20-30 דקות לאחר ההזרקה על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה ינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.