27 מאי 2020 ד' סיון תש"פ
מעודכן לתאריך  25.03.2012 

חיסון נגד צהבת B

חיסון נגד דלקת כבד נגיפית מסוג B למבוגרים ולמטיילים

מעודכן לתאריך  25.03.2012 

מהו החיסון נגד צהבת B?

החיסון נגד הנגיף HBV נועד למנוע הדבקה בצהבת נגיפית מסוג Hepatitis B) B), המכונה גם 'צהבת'. החיסון כלול בשגרת החיסונים במדינת ישראל מאז 1992.
החיסון מומלץ גם לקבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון להדבקה בנגיף שלא חוסנו כלל בעבר או שלא קיבלו את כל מנות החיסון. בקבוצות אלה נכללים אנשים שעלולים להיחשף לנגיף המועבר באמצעות מגע עם דם, מוצרי דם או עם נוזלי גוף אחרים במסגרת עבודתם, כתוצאה ממחלה או מטיפול (כולל טיפול שיניים) וכן עקב אורח חיים מסוים.
כמו כן מומלץ החיסון למטיילים שעלולים להיחשף לנגיף HBV בעת ביקור במדינות מסוימות בחו"ל. למידע אודות אזורים בעולם בהם קיימת שכיחות גבוהה של הנגיף במדריך החיסונים ליוצאים לחו"ל.
בהתאם לצורך, החיסון ניתן לרכישה באופן עצמאי.
צהבת נגיפית מסוג Hepatitis B) B), המכונה גם דלקת כבד נגיפית מסוג B, היא מחלה מדבקת הנגרמת על ידי הנגיף HBV הפוגע בכבד. הדבקה מתרחשת עקב חדירת הנגיף לכלי הדם, לאחר מגע עם דם או נוזלי גוף אחרים (רוק, נוזל הזרע או הפרשות נרתיקיות) של אדם שחולה בצהבת מסוג B או שנושא את הנגיף (גם אם הנגיף אינו פעיל בגוף הנשא).
הדבקה בנגיף צהבת מסוג B אפשרית באמצעות דרכים הדומות לדרכי ההדבקה בנגיף ה- HIV הגורם למחלת האיידס, אך מדבק פי 50 עד 100 יותר. יתר על כן, נגיף צהבת מסוג B מסוגל לשרוד מחוץ לגוף במשך 7 ימים (למשל על גבי מזרק, קונדום או כפפה שבאו במגע עם נוזלי גוף של חולה או נשא) ולהדביק כל אדם שיבוא עימו במגע.
דרכים להדבקה בצהבת נגיפית מסוג B כוללות:
 • מגע עם דם נגוע.
 • מגע מיני.
 • מגע עם רוק.
 • במהלך הלידה, כאשר תינוקה של אם חולה או נשאית עובר בתעלת הלידה.
 
המחלה אינה מועברת באמצעות מזון, מים או מגע אקראי כמו לחיצת יד, חיבוק או נשיקה (אלא אם יש מגע עם הרוק).
בעקבות זיהום בנגיף HBV עלולה להתפתח דלקת כבד חריפה (אקוטית) שחולפת תוך מספר שבועות או דלקת כבד כרונית (מתמשכת).

צהבת נגיפית חריפה מסוג B

תיתכן דגירה של הנגיף בגוף במשך 6 שבועות עד 6 חודשים, טרם הופעת סימפטומים. סימפטומים של צהבת נגיפית חריפה עלולים לכלול:
 • חום.
 • עייפות רבה.
 • אבדן תיאבון.
 • בחילה.
 • הקאה.
 • כאב בטן.
 • שתן כהה.
 • כאב במפרקים.
 
גוון צהוב בעור ובעיניים (תופעה המקנה למחלה את שמה השגור, 'צהבת') יתפתח בדרך כלל כשבועיים לאחר הופעת הסימפטומים הכלליים של המחלה.
כמחצית מהאנשים שנדבקו בצהבת מסוג B לא יחוו כל סימפטומים וכלל לא יידעו שנדבקו. בקרב אלו שיפתחו את הסימפטומים תחלוף המחלה תוך מספר שבועות עד חודשים. אצל מרבית החולים יחלוף הזיהום מבלי לגרום נזק קבוע לכבד. עם זאת, אחד מתוך 10-20 חולים עלול לפתח דלקת כבד כרונית. הסיכון לסיבוכים המערבים את הכבד עולה ככל שההדבקה בנגיף מתרחשת בגיל צעיר יותר.
טרם נמצאה תרופה נגד הנגיף HBV ולכן ניתן טיפול תומך בלבד הכולל מנוחה, תזונה מתאימה ושתייה מרובה למניעת התייבשות.

צהבת נגיפית כרונית מסוג B

אצל חלק מהנדבקים עלול הנגיף HBV לגרום למחלה כרונית שתימשך למעלה מ- 6 חודשים.
אצל מרבית הנדבקים לא יופיעו סימפטומים בעת ההדבקה, וחלקם לא יפתחו תסמינים במשך עשרות שנים, כך שהם עלולים להדביק מבלי דעת אנשים אחרים. חלק מהחולים עלול לפתח תסמינים הדומים לאלו הנגרמים ממחלות כבד נגיפיות שונות כמו צהבת חריפה מסוג A או B.
צהבת כרונית מסוג B עלולה לגרום לפגיעה בכבד ובתפקודי הכבד, כמו גם להתפתחות של סרטן ושחמת הכבד. אחד מארבעה חולים כרוניים בצהבת כרונית מסוג B ימות כתוצאה מתופעות המחלה וסיבוכיה.


תפוצת המחלה

על פי ארגון הבריאות העולמי, מספר החולים בצהבת נגיפית כרונית מסוג B מוערך בכ-350 מיליון איש, ועד כה נדבקו בנגיף HBV כ- 2 מיליארד איש ברחבי העולם.
צהבת נגיפית מסוג B נפוצה בעיקר במדינות העולם השלישי, ובפרט:
 • באזורים מסוימים באפריקה ובדרום מזרח אסיה (כולל סין) לוקה כל אדם עשירי בזיהום כרוני של HBV.
 • בתת-היבשת ההודית ובאזור האמזונס (דרום אמריקה), שם אחד מכל 20-50 אנשים עלול להיות נשא כרוני של הנגיף HBV.
 
מאז 1992, אז הוכנס החיסון נגד צהבת נגיפית מסוג B לשגרת החיסון בישראל, חלה ירידה במספר מקרי המחלה לכדי עשרות מקרים בלבד בשנה.
 

החיסון ומטרותיו

קיימים שני סוגי חיסון נגד צהבת מסוג B, חיסון פעיל וסביל, שנועדו למנוע את התפתחות המחלה. חיסונים אלו אינם מונעים התפתחות של צהבת נגיפית הנגרמת על ידי נגיפים אחרים (כגון הפטיטיס C, A או E ) או מחלות אחרות הפוגעות בכבד. החיסון לא ימנע גם את התפתחות המחלה אם בעת החיסון האדם כבר נדבק בצהבת מסוג B שטרם אובחנה. מצב זה אפשרי נוכח זמן הדגירה הממושך של הנגיף HBV.
 

חיסון פעיל

חיסון השגרה בישראל הוא חיסון פעיל הגורם לגוף לייצר נוגדנים כנגד הנגיף HBV (שמות מסחריים: אנג'ריקס B, סיי-בי-ואק, טווינריקס מבוגרים). החיסון הפעיל מורכב מחלבון המעטפת של הנגיף המופק בשיטות הנדסה גנטית. כאשר מערכת החיסון בגוף נחשפת לרכיבים אלו היא מסוגלת לייצר נוגדנים נגד הנגיף מבלי שיופיעו הסימפטומים של המחלה.
חיסון סיי-בי-ואק הוא חיסון חדיש המכיל שלושה סוגי חלבונים של נגיף HBV ומשפר את תגובת
הגוף לחיסון, כך שנוצרים יותר נוגדנים בפרק זמן קצר יחסית.
לפיכך חיסון זה עדיף עבור אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון עקב מצבם הבריאותי (לרבות חולי דיאליזה, חולים הסובלים מליקויים בתפקוד מערכת החיסון וחולים בעלי משקל עודף), אנשים שאינם מגיבים לחיסון או כשיש צורך לקבל תגובה חיסונית מהירה (לדוגמה, סגל רפואי או מטיילים שלא יספיקו להשלים את כל 3 מנות החיסון הרגיל טרם נסיעתם).
החיסונים הפעילים נגד צהבת מסוג B אינם מכילים את הנגיפים עצמם ולכן אינם גורמים למחלה. לחיסונים אלו תופעות לוואי מועטות ביותר.

חיסון סביל

החיסון הסביל מורכב מנוגדנים ייחודיים (המכונים אימונו-גלובולינים) נגד חלבון המעטפת של נגיף הצהבת מסוג B (שמות מסחריים: הייפרהפ בי S/D, הפטקט B). חיסון זה מעניק הגנה חיסונית מיידית וניתן בהזרקה לאחר חשיפה לנגיף HBV, כמו לאחר מגע עם דם או נוזלי גוף אחרים של אדם הנושא את נגיף הצהבת מסוג B או החולה במחלה.

מידע על החיסון בישראל

החיסון מהווה חלק משגרת החיסונים במדינת ישראל מאז שנת 1992. הוא ניתן לתינוקות בשלוש מנות (לאחר הלידה בבית החולים, בגיל חודש ובגיל 6 חודשים, במסגרת טיפות החלב). מנת דחף נוספת ניתנת בעת הגיוס לצה"ל בבסיס הקליטה והמיון (בקו"ם).
אנשים שלא קיבלו את כל מנות החיסון או לא חוסנו כלל נגד צהבת נגיפית מסוג B בעבר יכולים לפנות למרפאות האחיות או למרפאות המטיילים בלשכות הבריאות האזוריות. בהתאם לצורך ניתן החיסון לרכישה באופן עצמאי.
על מנת לקבל חיסון יש להצטייד בפנקס החיסונים. ללא פנקס זה לא יינתן החיסון הנדרש.