29 נובמבר 2021 כ"ה כסלו תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד צהבת B

חיסון נגד דלקת כבד נגיפית מסוג B למבוגרים ולמטיילים

מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מתן החיסון

צורת המתן

החיסון נגד צהבת נגיפית מסוג B ניתן בהזרקה לתוך שריר הזרוע. אפשר להזריק את החיסון בו זמנית עם חיסונים נוספים אך יש להשתמש במזרקים נפרדים ולהזריק אותם לאזורים שונים בגוף.

מתי מומלץ להתחסן?

על מנת למנוע צהבת נגיפית מסוג B יש להקפיד על קבלת החיסונים במועד ולוודא את קבלת כל שלושת המנות הדרושות לפי לוח הזמנים הבא:
  • מנה ראשונה – מומלץ לקבל חצי שנה לפני הנסיעה.
  • מנה שנייה – חודש לאחר המנה הראשונה.
  • מנה שלישית – חצי שנה לאחר המנה הראשונה.
 
במקרים מיוחדים מאפשר משרד הבריאות להתחסן נגד צהבת נגיפית מסוג B לפי לוח זמנים מקוצר. כדי לבחור את לוח הזמנים המתאים יש לקחת בחשבון את הזמן שנותר עד היציאה לחו"ל, מידת הסיכון לחשיפה לנגיף HBV ומשך השהיה באזורי הסיכון. מומלץ להתייעץ בנושא עם רופאי מרפאות המטיילים בלשכות הבריאות.
אפשרויות הזרקת החיסון הן בימים 0, 7 ו- 21 או ביום 0, חודש וחודשיים. יש להעדיף את האפשרות בעלת מרווחי הזמן הגדולים ביותר בין המנות.
אם משך הנסיעה קצר מ- 6 חודשים עדיף לקבל 2 מנות במרווחי זמן גדולים ולא 3 מנות בסמיכות אחת לשנייה.
בנסיעה ממושכת יותר (6 חודשים ומעלה) רצוי לקבל את כל 3 המנות.
בכל מקרה של התחסנות לפי לוח זמנים מקוצר יש להקפיד על קבלת מנת דחף (מנה רביעית) 6-12 חודשים לאחר קבלת המנה הראשונה.
אם קיים ספק לגבי קבלת החיסון בעבר או השלמת כל סדרת החיסון מומלץ להתייעץ עם רופא על מנת להחליט לגבי הצורך להשלים את סדרת החיסונים.
רצוי שאנשים היוצאים לחו"ל לצורך קבלת טיפול רפואי יקבלו את כל 3 מנות החיסון במועד.

מועד תחילת ההשפעה ומשך ההשפעה

החיסון הפעיל מתחיל להשפיע אחרי 2-6 חודשים. זהו הזמן שלוקח לגוף לייצר כמות מספקת של נוגדנים נגד נגיף הצהבת מסוג B. היכולת לייצר נוגדנים בעקבות החיסון גבוהה ביותר אצל תינוקות והולכת ופוחתת אחרי גיל 40. בגיל 60, רק שלושה מכל ארבעה מתחסנים יפתחו רמה טובה של נוגדנים נגד הנגיף.
לאחר קבלת שלושת המנות נשמרת השפעת החיסון במשך למעלה מ- 20 שנים.
משך ההגנה שמעניק החיסון הסביל קצרה משמעותית ונמשכת כ- 3 חודשים בלבד.

היכן ניתן לקבל?

את החיסונים נגד צהבת נגיפית מסוג B אפשר לקבל במרפאות המטיילים.

אופן נטילת החיסון

למבוגרים יוזרק החיסון לשריר הכתף. הזרקה לשריר העכוז או הזרקה תת-עורית אינן מומלצות מאחר שדרכי מתן אלו עלולות לגרום לתגובה חיסונית פחותה.
לחולים הסובלים מבעיות קרישה ונטייה לדימומים (לדוגמה, חולי המופיליה או חולים הסובלים מרמה נמוכה של טסיות) יינתן החיסון בהזרקה תת-עורית באזור שריר הכתף.
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20-30 דקות לאחר ההזרקה על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה יינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.