10 יולי 2020 י"ח תמוז תש"פ
מעודכן לתאריך  01.10.2018 

חיסון נגד שפעת עונתית

Seasonal Flu Vaccine
מעודכן לתאריך  01.10.2018 

מתן החיסון

החיסון נגד שפעת שמכיל את הנגיפים המומתים ניתן בצורה הבאה:
  • למבוגרים - הזרקה לתוך השריר בחלק העליון החיצוני של הזרוע.
  • לתינוקות ולפעוטות - הזרקה לתוך השריר בחלק החיצוני של הירך.
 

באיזה גיל ניתן החיסון נגד שפעת?

החיסון בהזרקה ניתן לכלל האוכלוסייה מגיל 6 חודשים ואילך. 

כמה מנות כולל החיסון נגד שפעת?

ילדים בגילאי 6 חודשים ועד 8 שנים
לילדים בגיל חצי שנה עד 8 שנים הכלולים בקבוצות הבאות יינתנו 2 מנות חיסון, במרווח זמן של 4 שבועות בין מנת חיסון אחת לשנייה:
  • ילדים המתחסנים לראשונה בחייהם.
  • ילדים שלא קיבלו חיסון באחד משני החורפים האחרונים שחלפו.
  • ילדים שקיבלו 2 מנות באחד משני החורפים שחלפו, אך לא ידוע אם אחת המנות הכילה זן של שפעת החזירים (H1N1), או שידוע ששתי המנות לא הכילו זן זה.

 

ילדים שקיבלו לפחות שתי מנות של החיסון המלא (תרכיב הכולל את נגיף שפעת החזירים) באחד משני החורפים האחרונים שחלפו, יקבלו מנת חיסון אחת בלבד, פעם בשנה.

המקרים בהם יש לתת 2 מנות מתעדכנים מדי עונה בהתאם להנחיות משרד הבריאות. 

ילדים מגיל 9 שנים ומעלה ומבוגרים
יקבלו מנת חיסון אחת, פעם בשנה.

מתי יש להתחסן?

בגלל ששכיחות השפעת עולה בצורה ניכרת בתקופת החורף, מומלץ להקדים את קבלת החיסון לפני התפרצות התחלואה, לתחילת אוקטובר ועד סוף נובמבר לכל המאוחר. 
במקרה של ילדים עד גיל 8 שחלקם צריכים לקבל 2 מנות חיסון, מומלץ לתכנן מראש את מתן החיסון כך שהמנה האחרונה תינתן לפני סוף נובמבר.
  • חיסון מומת. ניתן לקבל חיסון מומת נגד שפעת יחד עם שאר חיסוני השגרה של גיל הילדות, או עם כל חיסון אחר, ואין צורך להקפיד על מרווח זמן כלשהו בין מועד החיסון נגד שפעת לבין קבלת חיסונים אחרים.
  • חיסון חי מוחלש. כאשר מדובר על קבלת חיסון חי מוחלש, נדרש מרווח של חודש ימים בין קבלתו לבין קבלת חיסונים חיים מוחלשים אחרים, אם לא ניתנו באותו יום.
 

מועד תחילת ההשפעה ומשך ההשפעה

המערכת החיסונית מגיבה במלואה כ-10-14 ימים לאחר מתן החיסון. 
החיסון יעיל לעונת החורף בלבד, כי כמות הנוגדנים יורדת בצורה הדרגתית במשך 6-8 חודשים. בנוסף לכך, העובדה שנגיפי השפעת משתנים מצריכה התחסנות כל שנה מחדש באמצעות חיסון המעודכן לאותה השנה. 

היכן ניתן לקבל?

החיסון ניתן במסגרת מרפאות האחיות בכל סניפי "מכבי" ללא צורך בהפניית רופא. החיסון בהזרקה מוצע ללא תשלום לכלל מבוטחי מכבי.רצוי שילדים עד גיל 8 שנים יגיעו עם פנקס חיסונים. 

אופן נטילת החיסון

לילדים עד גיל 3 יוזרק החיסון לאזור הקדמי-צדדי של שריר הירך. לילדים גדולים יותר ולמבוגרים יוזרק החיסון לתוך השריר בחלק העליון של הזרוע. 
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20 דקות לאחר ההזרקה על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה ינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.