18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד זיהומים פנאומוקוקיים למבוגרים

(ולילדים מעל גיל שנתיים הנמצאים בקבוצות סיכון להדבקה)

Pneumococcal Vaccine for Adults
(and children over 2 years of age at risk for infection)
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

אזהרות

מתי לא לחסן

  • מומלץ לדחות את מתן החיסון בעת מחלה זיהומית או מחלה שמלווה בחום גבוה (מעל 38 מעלות) עד לאחר ההחלמה.
  • אין לחסן אם ידוע על תגובה חמורה קודמת לחיסון עצמו או על רגישות לאחד ממרכיביו. פיית המזרק מכילה גומי לטקס ויש להיזהר במקרים של רגישות ללטקס.
  • לא מומלץ לחסן ילדים מתחת לגיל שנתיים בחיסון זה מאחר שיעילותו אינה מספקת בגילאים אלו.
 

סיכון

לא דווח על בעיות מיוחדות.

הריון

אין מידע אודות הבטיחות של החיסון בתקופת ההריון.
קיימת המלצה להימנע ממתן חיסונים במהלך ההריון באופן כללי. הרופא המטפל יכול לשקול את מתן החיסון במהלך ההריון במקרה של סיכון גבוה להדבקה בפנאומוקוקיים ולהתפתחות מחלה קשה וסיבוכים.

הנקה

לא ידוע אם החיסון עובר בחלב אם. לפיכך יש לשקול את מתן החיסון בתקופת ההנקה ולנהוג בזהירות כשמחסנים נשים מניקות.

תינוקות וילדים

החיסון PPV אינו מיועד ואינו מומלץ לפעוטות מתחת לגיל שנתיים. בטיחות החיסונים בקבוצת גיל זו לא נבדקה. החיסון פרבנאר מיועד לתינוקות מגיל חודשיים ולילדים עד גיל 6 שנים.

קשישים

בטיחות החיסון לאחר גיל 65 דומה לבטיחותו בקרב צעירים יותר. הבטיחות נבדקה רק עבור 2 מנות חיסון ולכן אין לתת יותר מ- 2 מנות חיסון למטופל.
מאחר שחלק מהאוכלוסייה המבוגרת עלולה להיות רגישה יותר לתרופות, לא ניתן לשלול את העובדה שחלק מהמתחסנים שגילם עולה על 65 יסבלו מיותר תופעות לוואי.

אזהרות מיוחדות

  • יש ליידע את הצוות הרפואי לפני מתן החיסון על בעיות בקרישת דם, על נטייה מוגברת לדימומים ועל טיפול בתרופות לדילול הדם ונוגדי קרישה דוגמת אספירין, קומדין, והפרין, מחשש לדימום בעקבות ההזרקה.
  • התגובה החיסונית אצל חולים המטופלים בכימותרפיה, בהקרנות או בנגזרות של קורטיזון וכן בקרב חולים שהמערכת החיסונית שלהם מדוכאת עלולה להיות חלשה ולכן על הרופא לשקול האם לחסן במצב זה או לא.
  • אם החיסון ניתן בו זמנית עם חיסונים נוספים (לדוגמה, חיסון נגד שפעת) יש להקפיד על שימוש במזרקים נפרדים ועל הזרקה באזורי גוף שונים. מתן בו זמנית של כמה חיסונים עלול להגביר את הסיכון לעליית חום הגוף.