18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.03.2012 

חיסונים נגד טטנוס ודיפתריה

מעודכן לתאריך  29.03.2012 

אזהרות

מתי לא לחסן

  • מומלץ לדחות את מתן החיסון בעת מחלה זיהומית או מחלה שמלווה בחום גבוה (מעל 38 מעלות) עד לאחר ההחלמה.
  • אין לחסן אם ידועה רגישות קודמת לחיסון עצמו או לאחד מרכיביו. אדם שפיתח רגישות לחיסון טטנוס טוקסואיד אך חייב לקבל טיפול מונע לאחר פציעה, יקבל את החיסון הסביל בלבד.
 

אזהרות מיוחדות

  • זיהום טבעי בדיפתריה או בטטנוס אינו מונע לחלוטין אפשרות של הדבקה חוזרת מאחר שלא תמיד נוצרת חסינות מלאה נגד החיידקים מחוללי המחלות. לכן יש לוודא את השלמת החיסון לאחר חלוף המחלה.
  • נדרשת זהירות בהזרקת החיסונים לאנשים הסובלים מבעיות קרישה ונטייה לדימומים (כגון חולי המופיליה או חולים הסובלים מרמה נמוכה של טסיות הדם) מחשש לדימום.
  • על פי הנחיות משרד הבריאות אין לתת חיסון המכיל טטנוס טוקסואיד יותר מפעם ב- 10 שנים לאדם שפיתח רגישות יתר מקומית קשה.
  • יש להמתין כ- 3 חודשים ממתן החיסון הסביל נגד טטנוס לפני שנותנים חיסונים המורכבים מנגיפים חיים-מוחלשים (כגון שיתוק ילדים, חזרת וחצבת), מחשש לירידה ביעילותם.
 

סיכון

לא דווחו בעיות מיוחדות.

הריון

החיסון נגד שעלת, המומלץ על פי משרד הבריאות לכל אשה הרה, בכל הריון, רצוי בין שבועות 27-36 להריון, כולל גם חיסון נגד דיפתריה וטטנוס. הסיבה להמלצה היא שלאחרונה אנו עדים לעליה בתחלואה בשעלת, בעולם ובישראל, אשר נובעת מירידת החסינות עם עליית הגיל. החיסון חיוני להגנה הן על האשה ההרה והן על הרך הנולד, עד להשלמת סדרת החיסונים הניתנת ליילוד בטיפת חלב.
 
החיסון נכנס לסל הבריאות בינואר 2015 וניתן לקבלו בקופות החולים. 

הנקה

החיסון אינו מומלץ לנשים מניקות מאחר שאין מספיק מידע על השפעת החיסון על התינוק. אם קיים סיכון ממשי לזיהום בטטנוס יש לשקול עם הרופא המטפל את קבלת החיסון בתקופת ההנקה.

תינוקות וילדים

החיסון אינו מומלץ לתינוקות מתחת לגיל 6 שבועות. בקרב תינוקות וילדים גדולים יותר החיסון אינו צפוי לגרום לתופעות לוואי שונות מאלו הידועות אצל מבוגרים.

קשישים

לא צפויים הבדלים בתופעות הלוואי של החיסון בקרב קשישים (בהשוואה לאוכלוסיה צעירה יותר). התגובה החיסונית בעקבות הזרקת החיסון הפעיל אצל קשישים עלולה להיות חלשה יותר.