25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.04.2021  באדיבות ה 

צהבת של היילוד (Jaundice in newborn babies) - מידע רפואי

בדיקת דם לצהבת ילודים (בילירובין) לתינוקות עד גיל 21 יום.
מעודכן לתאריך  08.04.2021  באדיבות ה 

אבחון צהבת של היילוד

כאשר התינוק נולד בודקים הרופאים אם יש לו צהבת, אולם בדרך כלל הצהבת מופיעה רק לאחר מספר ימים. זו אחת הסיבות שנהוג להשאיר את התינוק בבית החולים מספר ימים להשגחה.
כאשר תחזרו עם התינוק לביתכם, יש לבדוק מידי פעם את גוון עורו ואת לובן העיניים שלו בחדר מואר. ניתן להיעזר ברופא ילדים או באחיות טיפת חלב לשם ביצוע בדיקה זו.
כדי לבדוק אם יש לתינוקכם צהבת, לחצו בעדינות באצבעכם על קצה האף או המצח שלו. אם העור הלחוץ הופך לבן, כנראה שהתינוק אינו חולה בצהבת. אם העור הלחוץ הופך צהוב, יש לפנות לרופא בדחיפות.
כאשר הרופא חושד שלתינוקכם יש צהבת הוא יבצע בדיקת דם המודדת את רמת הבילירובין בדם. בדיקה זו מכונה 'רמת בילירובין בסרום' (Serum bilirubin או SBR), והיא משמשת למעקב אחרי מצב התינוק.
אם הסימפטומים של צהבת נמשכים יותר משבועיים תבוצע בדיקת דם אחרת, המכונה 'בדיקת התפלגות בילירובין' (Split bilirubin test), המיועדת לקבוע אם הצהבת של התינוק נובעת ממחלת כבד.
סימנים אחרים של צהבת הם צבע השתן והצואה של התינוק. הצואה של התינוק לא צריכה להיות בהירה. אצל תינוקות הניזונים מחלב אם הצואה בצבע ירוק-צהוב בעוד שאצל תינוקות הניזונים מתחליפי חלב אם, הצואה היא בצבע ירוק-חרדל. שתן כהה וצואה בהירה עלולים לרמז על מצב של צהבת.