22 אפריל 2021 י' אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד כולרה ושלשול מטיילים

Vaccination against Cholera
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מהו החיסון נגד כולרה ושלשול מטיילים מהו החיסון נגד כולרה ושלשול מטיילים?

חיסון זה מיועד למנוע הדבקה וזיהום בכולרה, זיהום חיידקי הפוגע במעיים. נכון להיום, עקב שכיחותה הנמוכה של המחלה בעולם והסיכון הנמוך להדבקה בה, חיסון זה אינו מומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי או על ידי רשויות הבריאות בישראל.
כולרה היא זיהום חיידקי הפוגע במעיים. המחלה מועברת באמצעות שתיית מים שזוהמו על ידי החיידק ויבריו כולרה (vibrio cholerae) או אכילת מזונות שבאו במגע עם מים מזוהמים או צואה של אדם נגוע.
שלושה מכל ארבעה אנשים שנדבקים בחיידקי ויבריו כולרה לא מפתחים סימפטומים כלל. עם זאת, צואתם מכילה את החיידק במשך 7 עד 14 יום והם עלולים להעביר את הזיהום למים או למזון במהלך תקופה זו (בעיקר עקב הקפדה לקוייה על ניקיון).
סימפטומים אופייניים לזיהום בכולרה כוללים:
 
ללא טיפול מהיר, כמחצית מהחולים בכולרה המפתחים סימפטומים חמורים עלולים למות תוך מספר שעות. הדבקה בכולרה מחייבת קבלת טיפול מיידי כדי למנוע הלם (נפילה חדה ופתאומית של לחץ הדם שפוגעת באספקת החמצן לגוף), התייבשות ואף מוות. טיפול זה משלב:
  • תרופות אנטיביוטיות נגד החיידקים שגורמים לזיהום.
  • נוזלים.
  • תמיסה למניעת התייבשות (Oral rehydration solution, ORS). תמיסה המכילה תערובת של מלחים וגלוקוז (הסוכר שנמצא בדם) שמטרתה החזרת הנוזלים והמלחים שהגוף מאבד עקב השלשול החמור.
 
טיפול זה עשוי לצמצם כמעט לחלוטין את מקרי המוות כתוצאה מכולרה.

תפוצת המחלה

השיפור במערכת הביוב ושמירה על ניקיון המים הכחידו את מחלת הכולרה במדינות המתועשות ובחלקים רבים של העולם. עם זאת, עדיין אפשר להידבק בכולרה באזורים בהם רמת התברואה וניקיון המים ירודים. אזורים אלו כוללים את:
  • מדינות אפריקה, דרומית למדבר סהרה.
  • דרום ודרום מזרח אסיה, במיוחד הודו ובנגלדש.
  • מספר אזורים במזרח התיכון.
  • חלקים מסוימים באמריקה הלטינית.
 
גם באזורים אלו, כולרה אינה נפוצה מאד. רשימה מעודכנת של אזורי סיכון מופצת על ידי המחלקה לאפידמיולוגיה והמחלקה למחלות זיהומיות של משרד הבריאות. ניתן להתעדכן ברשימת המדינות המעודכנת במרפאות ליוצאים לחו"ל בלשכות.
באזורי סיכון תיתכן הדבקה במקומות בהם תנאי התברואה גרועים, לרבות במסעדות רחוב ובדוכנים למכירת מזון. האפשרות להתפרצות מגיפת כולרה עולה משמעותית כתלות בעוני, במלחמות ובאסונות טבע הגורמים למחייה בתנאי צפיפות קשים, תברואה ירודה והעדר מים נקיים (לדוגמה, במחנות פליטים). ההתפרצות האחרונה של כולרה אירעה בהאיטי באוקטובר 2010 לאחר רעידת האדמה וההרס הרב שפקדו את האי.

החיסון ומטרותיו

החיסון נגד כולרה מכיל חיידקי ויבריו כולרה מומתים ואת הרעלנים שהם מפרישים. הרעלנים מופקים בהנדסה גנטית ולכן חסרי השפעה מזיקה. זהו חיסון פעיל הגורם לגוף לפתח נוגדנים נגד החיידק והרעלן באזור הפעילות שלהם בגוף, היינו במעיים.
מבנה רעלן הכולרה הנמצא בחיסון דומה בצורתו לרעלנים שמפרישים חיידקי אי קולי (חיידקים הנפוצים במערכת העיכול). לפיכך, החיסון יעיל גם למניעת שלשול שנגרם על ידי חיידקים אלו. חיסון זה אינו מונע שלשול הנגרם על ידי מחוללי מחלה אחרים.
החיסון ניתן בשתייה למבוגרים ולילדים החל מגיל שנתיים ומומלץ רק לנוסעים לאזורים בהם קיים סיכון גבוה להדבקה בכולרה או בשלשול מטיילים.
נכון להיום, ארגון הבריאות העולמי אינו ממליץ להתחסן נגד המחלה מהסיבות הבאות:
  • שכיחות נמוכה של כולרה בעולם.
  • סיכון נמוך להדבקה בקרב מטיילים.
 
יעילות החיסון היא כ- 85% בלבד ולכן יש להקפיד לשמור על רמת נקיון ותברואה טובה, ולטהר מים במידת הצורך. ניתן להתעדכן בכללי הזהירות בצריכת מזון ומשקאות המתפרסמים באתר משרד הבריאות.

החיסון בישראל

החיסון נגד כולרה אינו כלול בחיסוני השגרה במדינת ישראל ורצוי אך ורק בעת נסיעה לאזורים בעלי שכיחות גבוהה של המחלה. במקרים אלו ניתן החיסון החל מגיל שנתיים.