17 דצמבר 2017 כ"ט כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  30.03.2012 

חיסון נגד כולרה ושלשול מטיילים

Vaccination against Cholera

מתן החיסון

צורת המתן

החיסון נגד כולרה ניתן בשתייה.

מתי מומלץ להתחסן

החיסון מומלץ רק לנוסעים לאזורים בהם קיים סיכון גבוה לזיהום בכולרה או באי קולי.

התחסנות למניעת כולרה

ילדים בני 2 עד 6 שנים

אלו יקבלו 3 מנות חיסון במרווחים של 1-6 שבועות בין מועדי קבלת החיסון, כמפורט:
מנה ראשונה – לפחות 3 שבועות לפני הנסיעה.
מנה שנייה – לפחות שבועיים לפני הנסיעה, אך לא יותר מ- 6 שבועות ממועד קבלת המנה הראשונה (אחרת יש לתת את כל 3 מנות החיסון שוב).
מנה שלישית – לפחות שבוע לפני הנסיעה.
מומלץ לקבל מנת דחף של החיסון נגד כולרה לאחר 6 חודשים עד 5 שנים מקבלת המנה האחרונה. אם עברו יותר מ- 5 שנים, יש להתחסן מחדש, בהתאם לגיל.

ילדים בני 6 שנים ומעלה ומבוגרים

אלו יקבלו 2 מנות חיסון במרווח של 1-6 שבועות בין המנות, כמפורט:
מנה ראשונה – לפחות שבועיים לפני הנסיעה.
מנה שנייה – לפחות שבוע לפני הנסיעה, אך לא יותר מ- 6 שבועות מהמנה הראשונה (אחרת יש לתת את 2 מנות החיסון שוב).
מומלץ לקבל מנת דחף של החיסון נגד כולרה לאחר שנתיים עד 5 שנים ממועד קבלת מנת החיסון האחרונה. אם עברו יותר מ- 5 שנים, יש לקבל את סדרת שני החיסונים שוב.

חיסון למניעת שלשול מטיילים

מבוגרים וילדים בני שנתיים ומעלה יקבלו 2 מנות חיסון ברווח של 1-6 שבועות בין המנות, כמפורט:
מנה ראשונה – לפחות שבועיים לפני הנסיעה.
מנה שנייה – לפחות שבוע לפני הנסיעה, אך לא יותר מ-6 שבועות מהמנה הראשונה (אחרת יש לתת את 2 מנות החיסון שוב).
מומלץ לקבל מנת דחף של החיסון למניעת שלשול מטיילים לאחר 3 חודשים עד 5 שנים ממועד קבלת מנת החיסון האחרונה. אם עברו יותר מ- 5 שנים, יש לקבל את סדרת שני החיסונים שוב.

מועד תחילת ההשפעה ומשך ההשפעה

החיסון מתחיל להשפיע כשבוע לאחר קבלת מנת החיסון האחרונה בסדרה.
על פי מחקרים שבדקו את משך הזמן שהחיסון מגן נגד כולרה נמצא שהוא מעניק הגנה טובה (בשיעור 80-85%) נגד המחלה למשך כחצי שנה. הגנה זו יורדת עם הזמן ועומדת על מעט יותר מ- 60% לאחר 3 שנים ממועד קבלת סדרת החיסונים אצל מבוגרים וילדים בני 6 שנים ומעלה, שלא קיבלו מנת דחף.
יעילות החיסון נגד שלשול מטיילים תלויה בגורמים כמו עונת השנה, האזור בעולם ושכיחות המחלה. בממוצע, החיסון יעיל ל- 3 חודשים בלבד.

היכן ניתן לקבל?

החיסון אינו מומלץ לשימוש על ידי ארגון הבריאות העולמי ואינו מאושר על ידי רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA). לא ניתן להשיג את החיסון נגד כולרה בישראל אלא בקנדה, אוסטרליה, בחלק ממדינות אירופה ובאמריקה הלטינית.

אופן נטילת החיסון

החיסון ניתן בשתייה כמשקה תוסס (150 מיליליטרים) לכלל המתחסנים. ילדים בני שנתיים עד 6 שנים יקבלו חצי מנת חיסון (75 מיליליטרים).
ערכת החיסון מורכבת משפופרת המכילה את הרכיבים הפעילים של החיסון ומשקיק אבקה של סודה לשתייה הממותקת בממתיק מלאכותי (בטעם אוכמניות). להכנת החיסון יש להוסיף את הנוזל שנמצא בתוך השפופרת לכוס משקה שהוכן מראש על ידי ערבוב שקיק האבקה עם 150 מיליליטרים מים קרים. אין להוסיף חומרים אחרים לחיסון. יש לשתות את החיסון תוך שעתיים מרגע הכנתו.
אין לאכול, לשתות או לבלוע תרופות שעה לפני מתן החיסון.
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20-30 דקות לאחר קבלת החיסון על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה יינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.