16 אוגוסט 2022 י"ט אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד קדחת צהובה למטיילים

Yellow Fever Vaccine for Travelers
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

אזהרות

מתי לא לחסן

  • יש להימנע ממתן חיסון זה אלא לנוסעים לאזורים הנגועים בקדחת צהובה.
  • מומלץ לדחות את מתן החיסון בעת מחלה זיהומית או מחלה שמלווה בחום גבוה (מעל 38 מעלות) עד לאחר ההחלמה.
  • אין לחסן בחיסונים המכילים נגיפים חיים-מוחלשים אנשים הסובלים מתפקוד לקוי של מערכת החיסון לרבות נשאי HIV, חולי סרטן ואנשים המקבלים טיפולים כימותרפיים או הקרנות.
  • אין לחסן אם ידועה רגישות קודמת לחיסון נגד קדחת צהובה או תגובה אלרגית חריפה מסוג הלם אנפילקטי (anaphylaxis) למנה קודמת של החיסון או לביצים.
 

סיכון

במקרה של רגישות לאחד ממרכיבי החיסון נגד קדחת צהובה או אלרגיה לביצים, לחלבון עוף או לג'לטין יש לבדוק את מידת הרגישות באמצעות תבחין עורי (הזרקת כמות קטנה של החיסון מתחת לעור כדי לראות אם מתפתחת תגובה אלרגית) טרם קבלת החיסון.

הריון

החיסון אינו מומלץ לנשים הרות אלא אם קיים סיכון לחשיפה לקדחת צהובה. יש להימנע מכניסה להריון במשך 4 שבועות ממועד קבלת החיסון.

הנקה

החיסון אינו מומלץ לנשים מניקות אלא אם קיים סיכון לחשיפה לקדחת צהובה.

תינוקות וילדים

החיסון מומלץ מגיל 9 חודשים ואילך. אין לחסן תינוקות מתחת לגיל חצי שנה. במקרים חריגים, אם אין אפשרות להימנע מחשיפה לקדחת צהובה, ניתן לחסן תינוקות לאחר גיל 6 חודשים.

קשישים

החיסון אינו מומלץ לאנשים לאחר גיל 60 שלא חוסנו קודם לכן, מחשש לשכיחות גבוהה יותר של תופעות לוואי נדירות במערכת העצבים.

אזהרות מיוחדות

  • מטיילים שגילם עולה על 60 שלא חוסנו קודם לכן וכן וחולים במחלות שפוגעות בבלוטת התימוס (בלוטה המהווה חלק ממערכת החיסון וממוקמת במרכז החלק העליון של החזה) נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות תופעות לוואי חמורות בעקבות החיסון. על הרופא המטפל לשקול את הסיכון הכרוך בקבלת החיסון לנגד סיכון החשיפה לנגיף הקדחת הצהובה.
  • יש להימנע מתרומות דם במשך ארבעה שבועות לאחר קבלת החיסון מחשש להעברת הנגיפים מהחיסון לתוצרי הדם.
 

אישורי פטור מחיסון

במקרים בהם החיסון נגד קדחת צהובה אינו מומלץ יונפק אישור פטור מהחיסון על ידי רופא מרפאת המטיילים. האישור צריך להיות רשום על נייר מכתבים רשמי ולכלול את פרטי הרופא והמרפאה. מכתב כזה עשוי להתקבל על ידי חלק מרשויות ההגירה.
אנשים המתכננים להשתמש באישור פטור מחיסון צריכים לפנות לשגרירות המדינות שהם עומדים לבקר כדי לקבל מידע נוסף בנושא.