16 אוגוסט 2022 י"ט אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

דלקת מוח יפנית

מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מתן החיסון

צורת המתן

בישראל מאושרים שני סוגי חיסונים, IXIARO ו- GREEN CROSS.‏ IXIARO הוכנס לשימוש בישראל רק לאחרונה. בעוד GREEN CROSS ניתן בשלוש מנות ורק מעל גיל שנה, הרי IXIARO ניתן בשתי מנות כבר מגיל חודשיים, אך הוא אסור לנשים בהריון.

להלן פירוט אודות החיסונים:

IXIARO

צורת המתן

החיסון (חיסון פעיל, כזה שגורם לגוף לייצר נוגדנים נגד הווירוס) המכונה IXIARI יכול להינתן מגיל חודשיים והוא ניתן בהזרקה תוך שרירית.

כמה ומתי?

  • ילדים מגיל חודשיים ועד 3 שנים: שתי מנות, כול אחת בת 0.25 מיליליטר בהפרש של 28 יום.
  • מגיל 3 ומעלה: שתי מנות, כול אחת בת 0.5 מיליליטר בהפרש של 28 יום.
 
יש להשלים את קבלת החיסונים לפחות שבוע לפני מועד הנסיעה.
מומלץ לאנשים בני 17 ומעלה, שקבלו את החיסונים לפני שנה ומעלה, ומתכוונים לנסוע שוב לאזורים מועדים להדבקה בווירוס, לקבל מנת חיסון חיזוק נוסף (מנת דחף). מידת הבטיחות של קבלת חיסון חיזוק בגילאים צעירים יותר טרם נבדקה.

תופעות לוואי

  • אצל פעוטות בני חודשיים עד שנה: אדמומיות באזור ההזרקה, חום (בכ- 20% מהמקרים), אי שקט ושלשול (בכ- 10% מהמקרים).
  • ילדים בגילאי שנה ועד 3 שנים: חום (בכ- 20% מהמקרים).
  • ילדים בגילאי 3 ועד 12: חום (בכ- 10% מהמקרים).
  • מתבגרים בגילאי 12 ועד 18: כאב במקום ההזרקה (בכ- 15% מהמקרים) ורגישות מקומית (בכ- 10% מהמקרים).
  • אצל בוגרים, כאב או רגישות במקום ההזרקה (בכ- 25% מהמקרים), כאב ראש (בכ- 20% מהמקרים) וכאבי שרירים (בכ- 10% מהמקרים).
 

סיכונים ואזהרות

אצל חלק מהאנשים קבלת החיסון עלולה להוביל לתגובה אלרגית, ובמקרים אלו קבלת המנה השנייה עלולה להוביל לתגובה אלרגית חמורה (מסכנת חיים). התגובה החמורה עלולה להופיע גם במקרה שבעבר ניתן חיסון אחר נגד הווירוס, או שניתנה תרופה המכילה את החומר protamine sulfate (או רכיב אחר שמכיל החיסון) ואשר חולל תגובת אלרגיה.
בכול מקרה שהופיעה תגובה אלרגית כלשהי בפעם הראשונה לקבלת החיסון, או שידועה אלרגיה למרכיבי החיסון, יש להיוועץ בעניין עם רופא מומחה לאלרגיות.
החיסון אסור לנשים בהריון.

GREEN CROSS

חיסון נגד דלקת המוח היפנית ניתן בהזרקה תוך שרירית (.I.M). אפשר לקבל את החיסון בו זמנית עם חיסונים נוספים, אך יש להשתמש במזרקים נפרדים ולהזריק לאזורי גוף שונים.

באיזה גיל ניתן?

החיסון נגד דלקת המוח היפנית הקיים בישראל ניתן בסדרה של 3 זריקות. מבוגרים וילדים מעל גיל 3 יקבלו את מלוא מנת החיסון (1 מיליליטר) ואילו פעוטות בני 1-3 שנים יקבלו חצי מנת חיסון בכל פעם.
מומלץ להתחסן לפי לוח הזמנים הבא:
  • מנה ראשונה – רצוי לקבל לפחות חודש וחצי לפני הנסיעה.
  • מנה שנייה – ניתנת שבוע לאחר המנה הראשונה.
  • מנה שלישית – ניתנת 30 יום לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה. בעת הצורך, אפשר להקדים את המנה השלישית ליום ה- 14 לאחר תחילת קבלת החיסונים. דבר זה עלול להפחית מיעילות החיסון.
 
על מנת למנוע הדבקה בדלקת המוח היפנית יש להקפיד על קבלת כל הזריקות במועד ולוודא את קבלת מספר המנות הנדרש. אם אין אפשרות להשלים את כל מנות החיסון בארץ ממליץ משרד הבריאות לקבל את המנה החסרה במרפאה מוכרת בחו"ל.
מועד התחלת ההשפעה ומשך ההשפעה
משך הזמן הדרוש לגוף לפתח עמידות מרבית נגד נגיפי דלקת המוח היפנית הוא 10 ימים לאחר השלמת כל סדרת החיסונים (3 זריקות). החיסון מעניק הגנה נגד נגיף דלקת המוח היפנית למשך 3 שנים. לאחר מכן יש לקבל חיסון דחף נוסף אם רוצים לנסוע שוב לאזורים בהם קיים סיכון להדבקה במחלה.
מומלץ להישאר בארץ במשך עשרה ימים לאחר קבלת הזריקה האחרונה מאחר שזהו משך הזמן במהלכו תיתכנה תגובות אלרגיות לחיסון זה. אם אין אפשרות, מומלץ לשהות בקרבת בית חולים גדול או מרפאה מוכרת בפרק זמן זה.

היכן ניתן לקבל?

אפשר להתחסן נגד קדחת המוח היפנית במרפאות ליוצאים לחו"ל בלשכות הבריאות האזוריות ברחבי הארץ.

אופן נטילת החיסון

אצל פעוטות מגיל שנה עד 3 נהוג להזריק את החיסון לתוך השריר באזור הקדמי-צדדי של הירך ואילו אצל מבוגרים באזור הכתף.
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20-30 דקות לאחר ההזרקה על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה ינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.