23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד טיפוס הבטן למבוגרים ולמטיילים

Vaccination against Typhoid Fever for Adults and Travelers
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מתן החיסון

צורת המתן

קיימים שני סוגי חיסונים נגד טיפוס הבטן.
חיסון בהזרקה. ניתן באופן חד פעמי בהזרקה לתוך השריר (I.M.) לבני שנתיים ומעלה. ילדים עד גיל 6 יקבלו את הזריקה באזור הירך ולאחר גיל 6 תינתן הזריקה בזרוע.
חיסון בבליעה. ניתן בסדרה של 3 כמוסות בבליעה דרך הפה: ביום הראשון, השלישי והחמישי. מומלץ לסיים את נטילת כמוסות החיסון שבועיים לפני מועד הנסיעה. החיסון מיועד לבני 6 שנים ומעלה.
אפשר לקבל חיסון זה בו זמנית עם כל סוגי החיסון האחרים. יש להמתין 4 שבועות לפני התחסנות נוספת באמצעות חיסונים שמכילים חיידקים או נגיפים מוחלשים אם אלו לא ניתנו בו זמנית עם החיסון נגד טיפוס הבטן.

באיזה גיל ניתן?

החיסון נגד טיפוס הבטן בהזרקה מתאים לגילאי שנתיים ומעלה. החיסון הניטל בבליעה דרך הפה (בכמוסות) מתאים אך ורק לאחר גיל 6 שנים.
על מנת למנוע את טיפוס הבטן יש להקפיד על קבלת החיסון במועד ולוודא את קבלת מספר המנות הנדרש.

מועד תחילת ההשפעה ומשך ההשפעה

יש להשלים את שני סוגי החיסון שבועיים לפני הנסיעה לכל הפחות.
שני סוגי החיסון מקנים הגנה למשך 3 שנים. לאחר מכן יש להתחסן שוב, במידת הצורך.

היכן ניתן לקבל?

ניתן להתחסן בלשכות הבריאות האזוריות.

אופן נטילת החיסון

בהזרקה

לילדים לאחר גיל 6 שנים ולמבוגרים ינתן החיסון בהזרקה לתוך השריר בחלק העליון החיצוני של הזרוע. אצל ילדים מגיל שנתיים ועד גיל 6 יוזרק החיסון לאזור הקדמי-צדדי של הירך.

בבליעה

החיסון דרך הפה ניתן בסדרה של 3 מנות, כמוסה אחת כל יומיים:
  • כמוסה ראשונה – שלושה שבועות לפחות לפני הנסיעה.
  • כמוסה שנייה - יומיים לאחר המנה הראשונה.
  • כמוסה שלישית – יומיים אחרי המנה השנייה.
 
יש להקפיד על נטילת הכמוסות שעה לפני האוכל עם מים קרים או פושרים. אין ללעוס או לחתוך את הכמוסה מחשש לפגיעה בציפוי המיוחד שנועד להגן על תוכנה מפני מיצי הקיבה החומציים.
  • על אנשים הנוטלים גם את התרופות המפורטות להלן:
    אנטיביוטיקה, סולפונאמידים (רספרים®, דיסטפיל®), תרופות נגד מלריה (מלרון®, לריאם®, דוקסילין®) להקפיד על הפרש של 3 ימים לפחות בין מנת התרופה האחרונה לבין נטילת כמוסות החיסון.
 
לאנשים הלוקים בבעיות קרישה ונטייה לדימומים (לדוגמה, חולי המופיליה או חולים הסובלים מרמה נמוכה של טסיות) או מטופלים בתרופות לדילול הדם מומלץ לקבל את החיסון בכמוסות מחשש לדימום בעת ההזרקה.
על המתחסן להישאר בהשגחה במשך 20-30 דקות לאחר ההזרקה על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה ינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.