13 נובמבר 2019 ט"ו חשון תש"פ
מעודכן לתאריך  03.09.2019 

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV)

Human Papilloma Virus (HPV) Vaccine
מעודכן לתאריך  03.09.2019 

מהו החיסון נגד נגיף הפפילומה?

החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (Human Papilloma Virus, HPV) נועד למנוע את המחלות שעלולות להתפתח בעקבות הדבקה בנגיף, לרבות מחלת המין קונדילומה וסרטן צוואר הרחם .
נגיף הפפילומה האנושי (Human papilloma Virus, HPV) הוא שמה של קבוצת נגיפים הפוגעת בעור וברקמות הריריות, בעיקר באזורי הגוף שלהלן:
 • פה.
 • לוע.
 • צוואר הרחם.
 • חלחולת (רקטום) ופי הטבעת.
 
ישנם למעלה מ- 100 זנים שונים של נגיפי HPV, מתוכם כ- 40 פוגעים באברי המין. נגיפים אלו מסווגים כבעלי סיכון גבוה או כבעלי סיכון נמוך, בהתאם למחלות שהם עלולים לגרום.
זיהום בסוגים מסוימים של נגיפי פפילומה בעלי סיכון גבוה המועברים דרך מגע מיני עלול לגרום לגדילה לא תקינה של תאים ורקמות ולגרום להתפתחות שינויים טרום סרטניים. עם הזמן עלולים שינויים אלו להוביל להתפתחות מחלות סרטן מסוימות, לרבות סרטן הפה והלוע, סרטן החלחולת, סרטן ראש-צוואר וסרטן צוואר הרחם.
מתוך למעלה מ- 100 זנים של הנגיף, רק חלק קטן גורם לשינויים העלולים להפוך לנגעים טרום סרטניים ולגידולים סרטניים מספר שנים לאחר ההדבקה. מדובר בעיקר בזנים 6, 11, 16 ו- 18. במקרה של סרטן צוואר הרחם, ב- 99 מתוך 100 מקרים, נגרמת המחלה בעקבות הדבקה בעבר בנגיפי HPV בעלי סיכון גבוה.
זיהום על ידי סוגים אחרים של נגיפי HPV עלול לגרום למחלות ולמצבים המפורטים להלן:
 • יבלות באברי המין (קונדילומה). אצל 1-4% מהאנשים שנדבקים בנגיף עלולים להתפתח גידולים או שינויים מזעריים בעור באזור איבר המין, בצוואר הרחם (אצל נשים), על שק האשכים (אצל גברים), בפי הטבעת ובחלל הפה. היבלות יכולות להופיע בגדלים שונים ובכמה מקומות בו זמנית, אך הן אינן גורמות לכאב.
  הטיפול ביבלות כולל שימוש במשחות, צריבה, טיפול בחשמל, בהקפאה ובלייזר. קונדילומה לכשעצמה אינה ממאירה אולם נמצאה קשורה לשינויים בתאי הרירית של צוואר הרחם.
 • יבלות בעור.
 • סרטן בפות או בנרתיק (מחלה נדירה. כ- 40% ממחלות סרטן אלו מיוחסות לנגיף הפפילומה האנושי).
 • סרטן פי הטבעת (כ- 90% מהמקרים נגרמים על ידי נגיפי HPV) או הפין.
 • סוגים מסוימים של סרטן הראש והצוואר.
 • יבלות בלוע או על מיתרי הקול.
החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי בשילוב בדיקות סקר דוגמת משטח צוואר הרחם (לנשים) מהווה אמצעי למניעת כ- 75% ממקרי סרטן צוואר הרחם ולהורדת השכיחות של סרטני הפה, הלוע והחלחולת (גם בקרב גברים). מחקרים מצביעים על כך שהתחסנות נגד זני הנגיף השכיחים עשויה למנוע כ- 70% מהמחלות הללו, שכ- 30% מהן מיוחסות באופן בלעדי לנגיף הפפילומה.

זיהומים בנגיף הפפילומה האנושי

הזיהום בנגיף הפפילומה האנושי מועבר באמצעות מגע ישיר עם עור או ריריות הנגועים בנגיף. תיתכן הדבקה ביותר מזן אחד של הנגיף. כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי במהלך חייהם. אצל רובם לא יתפתחו סימפטומים ולא יגרם כל נזק מאחר שמערכת החיסון מסוגלת להתגבר על הזיהום בדרך כלל.
אפשר להידבק בנגיף הפפילומה האנושי גם לאחר קיום יחסי מין חד פעמיים. עם זאת ידועים גורמים שעלולים להגביר את הסיכון להדבקה:
 • ריבוי בני זוג.
 • גיל צעיר (גילאי ההתבגרות ועד גיל 25).
 • התחלת פעילות מינית בגיל צעיר מאד (מתחת לגיל 16).
 
קיום יחסי מין מוגנים (עם קונדום) מפחית את סיכון ההדבקה אך ורק אם הנגעים מופיעים באזורים המכוסים על ידי הקונדום משך כל זמן קיום יחסי המין. לכן תיתכן הדבקה בנגיף הפפילומה על אף השימוש בקונדום.

סיכונים בהדבקה בנגיף הפפילומה האנושי

לפי פרסומי משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן מאובחנים בישראל מדי שנה כ- 2000 מקרים של נגעים טרום סרטניים בדרגה 2-3 בצוואר הרחם וכ- 190 מקרים של סרטן צוואר הרחם, רובם בקרב נשים בגילאי 30 עד 50. כמעט כל המקרים נמצאו קשורים להדבקה בנגיף הפפילומה האנושי.
מחקר רחב היקף שנערך בארצות הברית ושתוצאותיו פורסמו בשנה שעברה העלה כי הדבקה בנגיף הפפילומה בעקבות קיום מין אוראלי גרמה לשיעור גבוה במיוחד של גידולים בחלל הפה ולסרטן הפה. שיעור ההדבקה בקרב גברים היה גבוה פי שלושה בהשוואה לשיעור ההדבקה בקרב נשים.

סוגי החיסונים נגד פפילומה

ישנם שני חיסונים פעילים נגד נגיף הפפילומה האנושי (שמות מסחריים: גרדסיל®, סרבריקס®) שיעילותם דומה (כ- 95%). החיסונים מיוצרים באמצעות הנדסה גנטית ומכילים חלקיקים מחלבוני המעטפת של זני נגיפים מסוימים. החיסונים אינם מכילים חומר משמר או אנטיביוטיקה.

גרדסיל® (Gardasil)

החיסון מגן מפני 4 זנים של נגיפי HPV: 6, 11, 16 ו- 18. זנים 16 ו- 18 קשורים ללמעלה משני שליש ממקרי סרטן צוואר הרחם וגידולים טרום-סרטניים באברי המין של נשים. זנים 6 ו- 11 גורמים לכ- 90% מהיבלות באברי המין.
החיסון מיועד לילדות ונשים בגילאי 9 עד 45 ולגברים בגילאי 9-26 שנים.

סרבריקס® (Cervarix)

החיסון מגן מפני נגיפי פפילומה מזנים 16 ו- 18 בלבד.
החיסון מיועד לילדות מגיל 9.
החיסון אינו מיועד לגברים.
חשיפת מערכת החיסון לכמה זנים של נגיפי פפילומה גורמת להתפתחות נוגדנים נגדם. בדרך זו נמנעים הזיהום, הסיבוכים והתהליכים הטרום סרטניים המיוחסים להדבקה בנגיפים אלו. קבלת החיסון אינה גורמת לתחלואה מאחר שהחיסונים אינם מכילים נגיפים חיים.
עם זאת, חיסונים אלו אינם יכולים להגן מפני מחלות הנגרמות על ידי זנים אחרים של נגיפי פפילומה אנושיים או מפני סרטן שנגרם מסיבות אחרות. כמו כן אין החיסונים מגנים מפני הדבקה במחלות מין אחרות.

חיסון הפפילומה בישראל

שני החיסונים נגד נגיף הפפילומה האנושי מאושרים לשימוש בישראל עבור גברים ונשים. משנת תשע"ג החיסון ניתן לתלמידים ולתלמידות בכיתה ח' (בגילאי 13-14).
החיסונים ניתנים לרכישה עצמאית עם מרשם רופא. ניתן להתחסן בלשכות הבריאות ובמרפאות האחיות של מכבי או של קופות החולים. יש להצטייד בפנקס החיסונים.