29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV)

Human Papilloma Virus (HPV) Vaccine
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מהו החיסון נגד נגיף הפפילומה?

החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (Human Papilloma Virus, HPV) נועד למנוע את המחלות שעלולות להתפתח בעקבות הדבקה בנגיף, לרבות מחלת המין קונדילומה וסרטן צוואר הרחם .
 
 
נגיף הפפילומה האנושי (Human papilloma Virus, HPV) הוא שמה של קבוצת נגיפים הפוגעת בעור וברקמות הריריות, בעיקר באזורי הגוף שלהלן:
 • פה.
 • לוע.
 • צוואר הרחם.
 • חלחולת (רקטום) ופי הטבעת.
 
יש יותר מ- 150 זנים שונים של נגיפי HPV, מתוכם כ- 40 פוגעים באברי המין. נגיפים אלו מסווגים כבעלי סיכון גבוה או כבעלי סיכון נמוך, בהתאם למחלות שהם עלולים לגרום.
זיהום בסוגים מסוימים של נגיפי פפילומה בעלי סיכון גבוה המועברים דרך מגע מיני עלול לגרום לגדילה לא תקינה של תאים ורקמות ולגרום להתפתחות שינויים טרום סרטניים. עם הזמן עלולים שינויים אלו להוביל להתפתחות מחלות סרטן מסוימות, לרבות סרטן הפה והלוע, סרטן החלחולת, סרטן ראש-צוואר וסרטן צוואר הרחם כמה שנים לאחר ההדבקה. מדובר בעיקר בזנים 6, 11, 16 ו- 18.
זיהום על ידי סוגים אחרים של נגיפי HPV עלול לגרום למחלות ולמצבים המפורטים להלן:
 • יבלות באברי המין (קונדילומה). אצל אחוז קטן מהאנשים שנדבקים בנגיף עלולים להתפתח גידולים או שינויים מזעריים בעור באזור איבר המין, בצוואר הרחם (אצל נשים), על שק האשכים (אצל גברים), בפי הטבעת ובחלל הפה. היבלות יכולות להופיע בגדלים שונים ובכמה מקומות בו זמנית, אך הן אינן גורמות לכאב.
  הטיפול ביבלות כולל שימוש במשחות, צריבה, טיפול בחשמל, בהקפאה ובלייזר. קונדילומה לכשעצמה אינה ממאירה אולם נמצאה קשורה לשינויים בתאי הרירית של צוואר הרחם.
 • יבלות בעור.
 • סרטן בפות או בנרתיק.
 • סרטן פי הטבעת (כ- 90% מהמקרים נגרמים על ידי נגיפי HPV) או הפין.
 • סוגים מסוימים של סרטן הראש והצוואר.
 • יבלות בלוע או על מיתרי הקול.
החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי בשילוב בדיקות סקר דוגמת משטח צוואר הרחם (לנשים) מהווה אמצעי למניעת כ-90% ממקרי סרטן צוואר הרחם ולהורדה משמעותית בשכיחות סרטני הנרתיק, הפין ופי הטבעת. כמו כן החיסון מוריד שכיחות הופעת יבלות באיברי המין ובלוע בשיעור ניכר.
החיסונים יעילים לפחות ל-15 שנים ומחקרים חדשים מראים שרמת הנוגדנים נגד הנגיף נשמרת ליותר מ-15 שנים וכנראה אף לכל החיים.

זיהומים בנגיף הפפילומה האנושי

הזיהום בנגיף הפפילומה האנושי מועבר באמצעות מגע ישיר עם עור או ריריות הנגועים בנגיף. תיתכן הדבקה ביותר מזן אחד של הנגיף. כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי במהלך חייהם. אצל רובם לא יתפתחו סימפטומים ולא יגרם כל נזק מאחר שמערכת החיסון מסוגלת להתגבר על הזיהום בדרך כלל.
אפשר להידבק בנגיף הפפילומה האנושי גם לאחר קיום יחסי מין חד פעמיים. עם זאת ידועים גורמים שעלולים להגביר את הסיכון להדבקה:
 • ריבוי בני זוג.
 • גיל צעיר (גילאי ההתבגרות ועד גיל 25).
 • התחלת פעילות מינית בגיל צעיר מאד (מתחת לגיל 16).
 
קיום יחסי מין מוגנים (עם קונדום) מפחית את סיכון ההדבקה אך ורק אם הנגעים מופיעים באזורים המכוסים על ידי הקונדום משך כל זמן קיום יחסי המין. לכן תיתכן הדבקה בנגיף הפפילומה על אף השימוש בקונדום.

סיכונים בהדבקה בנגיף הפפילומה האנושי

לפי פרסומי משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן מאובחנים בישראל מדי שנה כ- 2000 מקרים של נגעים טרום סרטניים בדרגה 2-3 בצוואר הרחם וכ- 180 מקרים של סרטן צוואר הרחם, רובם בקרב נשים בגילאי 30 עד 50. כמעט כל המקרים נמצאו קשורים להדבקה בנגיף הפפילומה האנושי.
מחקר רחב היקף שנערך בארצות הברית העלה כי הדבקה בנגיף הפפילומה בעקבות קיום מין אוראלי גרמה לשיעור גבוה במיוחד של גידולים בחלל הפה ולסרטן הפה. שיעור ההדבקה בקרב גברים היה גבוה פי שלושה בהשוואה לשיעור ההדבקה בקרב נשים.

סוגי החיסונים נגד פפילומה

החיסון בעל היעילות הגבוהה ביותר הוא החיסון גרדסיל-9  (שם מסחרי: גרדסיל®), שנכנס לשימוש בישראל בשנת 2019, והוא החיסון הניתן בשגרה הן בבתי הספר והן למתחסנים מבוגרים יותר. החיסונים מיוצרים באמצעות הנדסה גנטית ומכילים חלקיקים מחלבוני המעטפת של זני נגיפים מסוימים. החיסונים אינם מכילים חומר משמר או אנטיביוטיקה.

גרדסיל-9® (Gardasil-9)

החיסון מגן מפני 9 זנים של נגיף הפפילומה. זנים 16 ו-18 קשורים ליותר משני שליש ממקרי סרטון צוואר הרחם וגידולים טרום-סרטניים באברי המין של נשים; זנים 6 ו-11 גורמים לכ-90% מהיבלות באברי המין; זנים 31,33,45,52,58 מעורבים בעיקר בסרטן צוואר הרחם.
החיסון מיועד לנשים ולגברים בגיל 9-26.
במקרים מיוחדים, לאחר התייעצות עם הרופא המטפל, אשר לחסן גברי םונשים בני 27-45 שנים.

חיסון הפפילומה בישראל

שלושת החיסונים נגד נגיף הפפילומה האנושי מאושרים לשימוש בישראל עבור גברים ונשים. משנת תש"פ (2019-2020) ניתן החיסון גרדסיל-9 לבנות ולבנים בכיתה ח’ בבתי הספר, שתי מנות בהפרש של חצי שנה.
החיסונים ניתנים גם לרכישה עצמאית עם מרשם רופא לנשים ולגברים עד גיל 26. במקרים מיוחדים אפשר לקבל את החיסון בגין גיל  27 ל-45 שנים, בהמלצת רופא. ניתן להתחסן בלשכות הבריאות ובמרפאות האחיות של מכבי או של קופות החולים. יש להצטייד בפנקס החיסונים.