14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

תפיחה בבוהן כף הרגל ('בוניון') - מידע רפואי

(Bunion)
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לתפיחה

בוניון היא תפיחה גרמית בבסיס הבוהן בכף הרגל, באזור מפרק המסרק. המונח הרפואי לתפיחה בבסיס הבוהן הוא הלוקס ולגוס.
כף הרגל מחולקת לשלושה חלקים: אחורי, אמצעי וקדמי. החלק הקדמי של כף הרגל מורכב מחמש עצמות המסרק, המקשרות בין עצמות אצבעות כף הרגל לחלקה האמצעי של כף הרגל (שורש כף הרגל).
במצב תקין, הבוהן ואצבעות כף הרגל האחרות מקבילות זו לזו (פחות או יותר). במקרים מסוימים נוצר עיוות של הבוהן והיא מתעקמת כלפי האצבע הסמוכה. תופעה זו מכונה תפיחה ומשמעותה היווצרות בליטה גרמית (בליטה המורכבת מעצם ומרקמה רכה) בצידה הפנימי של כף הרגל.
הגורם לתפיחה אינו ידוע אך נעילת נעליים שאינן תואמות את מבנה כף הרגל עלול לגרום להחמרת המצב. קיימים מחקרים המצביעים על נטייה משפחתית לתפיחה בכף הרגל. כמו כן, תפיחה שכיחה יותר בקרב אנשים שמפרקיהם גמישים במיוחד.
מצבי מחלה מסוימים כגון שיגדון (גאוט) ודלקת מפרקים שגרונית עלולים אף הם לגרום להיווצרות תפיחה.

שכיחות התופעה וסיכויי ההחלמה

הן גברים והן נשים סובלים מתפיחה אך התופעה שכיחה יותר בקרב נשים, יתכן שעקב נעילת נעלי עקב מחודדות הגורמות ללחץ על הבוהן וגורמות לה לפנות לכיוון האצבעות הסמוכות.
ניתן לטפל בתפיחה באמצעים שונים לרבות נטילת משככי כאב, הקפדה על נעילת נעליים מתאימות ונוחות ושימוש באמצעים כגון רפידות ומגני אצבעות השומרים על מרווח תקין בין אצבעות כף הרגל.
אם הסימפטומים חמורים ואינם משתפרים באמצעות טיפול שאינו ניתוחי ניתן לשקול לבצע ניתוח לתיקון העיוות בבוהן. סוג הניתוח יקבע בהתאם לאופי העיוות ולחומרת המצב וכן לפי גילו ומצבו הבריאותי של המטופל. הניתוח יעיל בכ- 85% מהמקרים אם כי תיתכן הישנות של התפיחה גם לאחר ניתוח.