17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

תפיחה בבוהן כף הרגל ('בוניון') - מידע רפואי

(Bunion)
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בתפיחה

תפיחה דורשת טיפול אך ורק אם היא גורמת לכאב עז ולאי נוחות משמעותית וכאשר העיוות הנגרם לכף הרגל חמור.

טיפול שאינו ניתוחי

תחילה יש לפנות לאמצעים שאינם ניתוחיים על מנת להקל על הסימפטומים להם גורמת התפיחה. אמצעים אלו כוללים נטילת משככי כאב, הנחת רטיות קרות, שימוש ברפידות, ב- 'מגני בוניון', במפרידי אצבעות וכן התאמת הנעליים למבנה כף הרגל.

משככי כאב

ניתן לקחת משככי כאב כגון פראצטאמול (שמות מסחריים: אקמול, דקסמול) או איבופרופן (שם מסחרי: נורופן, אדוויל) על מנת להקל על הכאב הנגרם על ידי התפיחה. השימוש באיבופרופן אסור לאנשים הסובלים או שסבלו בעבר מכיב קיבה.

מגני בוניון

זהו אביזר שמטרתו להקל על הכאב באמצעות יצירת חציצה בין הבוהן לבין הנעל. מגני בוניון עשויים מבד רך או מחומרים דמויי ג'ל. את חלקם יש להדביק על התפיחה ואילו באחרים יש חור דרכו עוברת הבוהן.
אביזר זה מונע את החיכוך בין הבוהן לבין דופן הנעל ומקל את הלחץ המופעל על הבוהן ומפרק המסרק.

רפידות ומדרסים

אלו הם אביזרים המונחים בתוך הנעל שמטרתם לקבע את כף הרגל במיקום נכון על הסולייה. בדרך זו ניתן להפחית את העומס והלחץ על התפיחה ולכן להקל מעט על הכאב.
חלק מהמדרסים והרפידות ניתנים לרכישה בבתי מרקחת או בחנויות מתמחות באורתופדיה אך קיימים גם מדרסים המותאמים אישית, בהתאם למצבו ולצרכיו של כל מטופל.

ניתוח

ניתוח הוא האמצעי היחיד לתיקון העיוות המבני הנגרם על ידי תפיחה בבוהן. במרבית המקרים תחול החמרה עם הזמן. תפיחה שאינה מטופלת, גדלה, מחמירה וגורמת לכאב עז עלולה לחייב ניתוח לתיקון המצב. כאשר התפיחה פוגעת באיכות החיים, יש לשקול לבצע ניתוח.
מטרת הניתוח היא לתקן את העיוות המבני ולהקל על הכאב. הניתוח אינו מבוצע בדרך כלל עקב שיקולים קוסמטיים בלבד או רצון לנעול נעלי עקב מחודדות.
ניתוח לתיקון תפיחה יבוצע תחת הרדמה מקומית או הרדמה כללית, בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל וכן בהתאם לשיקול דעתו המקצועי של הרופא.
קיימים ניתוחים שונים באמצעותם ניתן לטפל בתפיחה. סוג הניתוח יקבע בהתאם לחומרת העיוות המבני ולמידת הפגיעה בעצמות האצבעות הסמוכות. נזק למפרק המסרק בבסיס האצבעות עלול אף הוא להשפיע על סוג הניתוח.
הניתוח השכיח ביותר נקרא פיום עצם (Osteotomy). ניתוח זה כרוך בשבירה או בחיתוך עצם הבוהן על מנת לתקן את העיוות ולהסיר את הבליטה הגרמית של התפיחה. שיטות ניתוחיות אחרות כוללות שחרור או קיצור של רצועות כף הרגל על מנת ליישר את העיוות המבני, איחוי של שתי עצמות במפרק המסרק (Arthrodesis) ואף ניתוח לפרוסקופי.
ההחלמה מניתוחים אלו עשויה לארוך חודשים, במהלכם כף הרגל והקרסול נשארים נפוחים. לעתים יש צורך להעזר בקביים עד לירידת הנפיחות והחלמת כף הרגל.
בעקבות הסרת התפיחה ותיקון העיוות המבני בכף הרגל אמור הכאב לפחות וההליכה נעשית קלה ונוחה יותר.