18 נובמבר 2018 י' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

כאב בכף הרגל - מידע רפואי

Foot Pain
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

גורמים שכיחים לכאב בכף הרגל

נקע בכף הרגל

פעילות גופנית מאומצת עלולה לגרום למתיחה משמעותית של שרירי כף הרגל ולנקע. כאב ונפיחות מתחת לבסיס הבוהן בכף הרגל עלולים להיגרם עקב נקע ברצועות הסובבות את הבוהן. פציעה זו שכיחה בקרב רקדנים ושחקני כדורגל.

שיגדון (גאוט)

שיגדון הוא סוג של דלקת מפרקים הנגרמת עקב הצטברות של חומצת שתן (חומצה אורית) בגוף. חומצת שתן היא תוצר לוואי של תהליכי פירוק שונים המתרחשים באופן שגרתי בגוף האדם. גבישי חומצת שתן עלולים להצטבר במפרק הבוהן בכף הרגל ולגרום לדלקת ולכאב חמור (עלול להופיע גם בזמן מנוחה).
במרבית המקרים הבוהן תהיה האיבר הראשון שיושפע ממצב זה, טרם פגיעה במפרקי גוף נוספים. לעתים עלול להיות קושי לאבחן את המצב מאחר שתופעותיו דומות לאלו של מצב רפואי אחר המכונה 'תפיחה בבוהן' (בלעז, בוניון, Bunion).

תפיחה בבוהן (בוניון)

מצב זה מאופיין על ידי תפיחה גרמית בבסיס הבוהן שעלולה לגרום לכאב עז ולקושי להתהלך. מדובר במצב שכיח, בפרט בקרב נשים הנועלות נעלי עקב מחודדות שעלולות ללחוץ על התפיחה ולהחמיר את הכאב.

יבלות נגיפיות (יבלות ויראליות)

אלו הן גידולי עור זעירים הנגרמים עקב זיהום נגיפי ושכיחים בסוליית כף הרגל. יבלות עלולות לגרום לכאב בזמן הליכה, כאשר כף הרגל נושאת את כל המשקל הגוף.
יבלות נגיפיות נראות כעיגול לבן ושטוח שבמרכזו נקודה כהה (זהו כלי דם). חלק מהיבלות יעלמו ללא טיפול, אך ניתן לטפל בהן באמצעות הקפאה עם חנקן נוזלי או מריחת תמיסות המכילות חומצה סליצילית. יבלות עמידות תטופלנה באמצעות קרן לייזר.

ציפורן חודרנית

מצב זה מתרחש כאשר צידי ציפורני כף הרגל צומחות לתוך העור הסובב את אזור הציפורן. הציפורן מנקבת את העור וגורמת לזיהום מקומי המאופיין באדמומיות, נפיחות, רגישות וכאב. במקרים חמורים תיתכן הפרשת מוגלה.

כאב בעקב (דורבן)

מרבית מקרי הכאב בעקב נגרמים עקב נזק והתעבות של רקמת החיבור בכף הרגל המכונה 'הרקמה החיתולית הכפית' או 'הרקמה החיתולית הפלנטרית' (בלעז, plantar fascia ומכאן שם התופעה, plantar fasciitis). לעיתים גם הרקמה סביב עצם העקב והעצם עצמה תהיינה מודלקות ונפוחות.
דורבן הינו גדילה עודפת של עצם על פני העצם התקינה. בצילום רנטגן צידי של העצם ניתן לראות שלוחה של עצם שבולטת החוצה. שלוחות עצם יכולות להופיע בעקב, אז הן נקראות דורבן, ושכיחות יותר באנשים שסובלים מכאב בעקב.
כאב בעקב והתפתחות דורבן שכיחים בקרב רצים.