20 נובמבר 2018 י"ב כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

כאב בכף הרגל - מידע רפואי

Foot Pain
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

גורמים נדירים (יחסית) לכאב בכף הרגל

פגיעה עצבית (נוירומה)

לעתים, העצב המפריד בין עצמות כף הרגל סובל מגירוי יתר או נמחץ. מצב זה יגרום לכאב חד ועז ביותר בבסיס אצבעות כף הרגל, המכונה 'נוירומה על שם מורטון'. הגורם למצב זה אינו ברור אם כי נמצא שנעילת נעליים בעלות עקב גבוה גורמות להחמרה. פלטפוס (מצב רפואי המאופיין בכף רגל שטוחה) אף הוא גורם שכיח יחסית לנוירומה.
הכאב פוגע בעיקר באצבעות השלישית והרביעית בכף הרגל ומופיע בפתאומיות, בדרך כלל תוך כדי הליכה. הסרת הנעל מקלה לרוב על הכאב.

עומס או לחץ בנקודת המפגש בין האצבעות ובסיס כף הרגל

כאב בנקודה זו עלול להיגרם עקב מצב רפואי הנקרא metatarsalgia. מצב זה מאופיין בתחושת שריפה או כאב הנעה בין קלה לחמורה, ובדרך כלל מחמירים תוך כדי תזוזה. התחושה תופיע בדרך כלל בבסיסן של שתי אצבעות, אך ידועים מקרים המשפיעים על כל כף הרגל.
נעילת נעליים לוחצות משך זמן ארוך, משקל עודף ואף פעילות גופנית אירובית מאומצת עלולים ליצור עומס על בסיס כף הרגל ולעורר את תחושת הכאב והשריפה. אנשים מבוגרים סובלים יותר מבעיה זו.

דלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארתריתיס)

בקרב אנשים מבוגרים, התקפים חוזרים של כאב בכף הרגל עלולים להצביע על דלקת מפרקים ניוונית או על החמרתה. זהו הסוג השכיח ביותר של דלקת מפרקים הגורם פעמים רבות לצורך בניתוח להחלפת פרק הירך או מפרק הברך. דלקת מפרקים ניוונית שכיחה בעיקר בברכיים, בפרקי הירך ובמפרקים הקטנים בכף היד ובבוהן הגדולה בכף הרגל, אך כל מפרק בגוף עלול להיפגע מתהליך דלקתי זה.
במקרים שכיחים פחות עלול כאב בכף הרגל להיגרם גם עקב דלקת מפרקים שגרונית. החולים בה סובלים מנפיחות, כאב וקושי בהנעת מפרקי הגוף.

דלקת בגיד אכילס

נקיעת הקרסול עלולה לגרום לדלקת בגיד אכילס, הנמצא בחלקו האחורי של העקב. דלקת זו נקראת טנדניטיס או 'דלקת בגיד אכילס'.
מצב זה גורם לכאב ולנוקשות בחלק האחורי של העקב. ניתן להקל על הכאב באמצעות הנוחת רטיות קרות או נטילת תרופה לשיכוך הכאב.

בצקת

תופעות כגון נפיחות, כאב וכבדות בכלל אזור כף הרגל עלולות להצביע על בצקת בכף הרגל, שמשמעותה הצטברות נוזלים (בעיקר מים) ברקמות הגורמת לנפיחות.
במרבית המקרים תופיע בצקת בחלקה התחתון של הרגל כולה, ולא בכף הרגל בלבד.
  • בצקת חמורה עלולה להתפתח עקב מצב רפואי אחר ולכן דורשת בירור מעמיק אצל הרופא המטפל או במוקד החרום.
 

חדירת גוף זר לכף הרגל

הליכה יחף, ללא נעליים, עלולה לאפשר חדירת גוף זר לכף הרגל. בדרך כלל ניתן יהיה להבחין בסימני פציעה בעור שיעידו על מיקום הגוף הזר.

שבר מאמץ

פעילות גופנית מאומצת, ובפרט כזו הכרוכה בהפעלת עומס על כף הרגל כגון ריצה למרחקים ארוכים או משחק כדורסל, עלולה לגרום לשברי מאמץ. אלו הם סדקים זעירים בעצמות כף הרגל ובעצמות אצבעות כף הרגל.
שברי מאמץ שכיחים בעיקר:
  • באצבעות המובילות אל האצבע השניה והשלישית בכף הרגל.
  • בעקב.
  • בעצם החיצונית של חלקה התחתון של הרגל.
  • בעצם הנמצאת מעל קשת כף הרגל.
 
אזור השבר יהיה רגיש למגע והעור מעליו עלול להראות חבול. יש לחדול מכל פעילות גופנית ולהימנע מהעמסת משקל על כף הרגל עד לבדיקת רופא וקבלת טיפול מתאים.