15 נובמבר 2018 ז' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

כאב בעקב, דורבן - מידע רפואי

(Heel Pain (Plantar Fasciitis
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

מבוא לכאב בעקב

כאב בעקב הוא אחד המצבים השכיחים המשפיעים על כך הרגל. לרוב יורגש כאב עז תוך כדי שימוש בעקב הפגוע. בדרך כלל יהיה הכאב חמור ביותר עם הקימה בבוקר או לאחר פעילות ממושכת. במרבית המקרים יושפע רק עקב אחד.
הכאב פוחת בדרך כלל לאחר הליכה. עם זאת, רבים מרגישים כאב כאשר הם מתחילים ללכת, לאחר מנוחה. בסוף היום הכאב לרוב מחמיר.
מרבית מקרי הכאב בעקב נגרמים בעקבות נזק והתעבות של רקמת החיבור בכף הרגל המכונה 'רקמת חיבור פלאנטרית' (בלעז, plantar fascia ומכאן שם התופעה, plantar fasciitis). לעיתים גם הרקמה סביב עצם העקב והעצם עצמה תהיינה מודלקות ונפוחות.
דורבן, או עקב הרץ (heel spur syndrome), הינו גדילה עודפת של עצם על פני העצם התקינה. בצילום רנטגן צידי של העצם ניתן לראות שלוחה של עצם שבולטת החוצה. שלוחות עצם יכולות להופיע בעקב, אז הן נקראות דורבן, ושכיחות יותר באנשים שסובלים מכאב בעקב. עם זאת, הן מופיעות גם אצל אנשים שאינם סובלים מכאב בעקב. כיום מניחים כי שלוחת העצם עצמה אינה מהווה את הסיבה לכאב.

הרקמה החיתולית הפלנטרית (plantar fascia)

הרקמה החיתולית הפלנטרית היא למעשה רצועה חזקה וגמישה שעוברת בסוליית כף הרגל. רצועה זו מחברת בין עצם העקב לעצמות כף הרגל ותפקידה לבלום זעזועים בכף הרגל.
מניחים כי נזק פתאומי או נזק שמתרחש בהדרגה משך חודשים ושנים עלול לגרום לקרעים קטנים ברצועה זו. עקב קרעים מתעבה הרקמה החיתולית הפלנטרית וגורמת לכאב בעקב.

שכיחות התופעה

כאב בעקב הוא מצב שכיח ביותר. מעריכים כי אדם אחד מכל עשרה יסבול מאירוע אחד לפחות של כאב בעקב בשלב כלשהו בחייו. התופעה שכיחה מאד בעיקר בקרב:
  • אנשים שרצים בקביעות.
  • אנשים בגילאי 40-60.
 

סיכויי ההחלמה

במרבית המקרים סיכויי ההחלמה טובים. 4 מכל 5 מקרים חולפים תוך שנה. עם זאת, הצורך להתמודד עם הכאב לאורך תקופה כה ארוכה עלול לגרום לתסכול ולקושי.
מספר טיפולים עשויים להקל על כאב בעקב ולזרז את תהליך ההחלמה:
  • מתיחת שרירי השוק.
  • נטילת תרופות משככות כאב לרבות תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID’s, non-steroidal anti-inflammatory drugs) וזריקות של קורטיקוסטרואידים.
  • נעילת נעליים התואמות את מבנה כף הרגל ומספקות תמיכה נאותה.
  • שימוש בסד או רצועות (המותאמות לנעל).
 
אצל 1 מכל 20 אנשים לא תחול הקלה בסימפטומים בעקבות טיפולים אלו. במקרים שאינם מגיבים לטיפול תידרש התערבות ניתוחית שמטרתה לשחרר את הרצועה ברקמה החיתולית הפלנטרית.