18 נובמבר 2018 י' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

כאב בעקב, דורבן - מידע רפואי

(Heel Pain (Plantar Fasciitis
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

טיפול בכאב בעקב

תוכנית טיפול

טיפול בכאב בעקב כולל על פי רוב שילוב של מספר שיטות לרבות נטילת משככי כאב וביצוע תרגילים המקלים על הכאב ומזרזים את זמן ההחלמה. ניתוח יבוצע רק כמוצא אחרון במידה שהסימפטומים אינם חולפים לאחר 12 חודשים. רק 1 מכל 20 אנשים יזדקק לניתוח.

מנוחה

יש לאפשר מנוחה רבה ככל הניתן לעקב הפגוע. מומלץ להימנע מעמידה ממושכת או מהליכה למרחקים ארוכים. עם זאת, חשוב להקפיד על ביצוע תרגילים לכפות הרגליים ולשרירי השוקיים הכוללים תרגילי מתיחה.
מומלץ להתייעץ עם גורם מוסמך או פיזיותרפיסט על מנת להתאים את התרגילים למצבו הרפואי של המטופל.

נטילת משככי כאב

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAIDs) כגון איבופרופן (שמות מסחריים: אדוויל, נורופן) יועילו לרוב להקלת הכאב.
ניתן גם להקל על הכאב באמצעות קירור העקב הפגוע במשך 5-10 דקות עם קרח. אין להניח את הקרח ישירות על העור כיוון שהוא עלול לגרום לכוויית קור. יש לעטוף את הקרח במגבת נקיה. ניתן להשתמש בשקית ירקות קפואים כתחליף לקרח.

פעילות גופנית

תרגילים שמטרתם למתוח את שרירי השוק ואת הרצועה ברקמה החיתולית הפלנטרית העוברת מתחת לסוליית כף הרגל עשויים להקל על הכאב ולשפר את גמישות כף הרגל הפגועה. בדרך כלל מומלץ לבצע את התרגילים בשתי הרגליים, גם במקרים בהם רק אחד העקבים פצוע. זאת מכיוון שבנוסף להקלה על הכאב משפרים התרגילים את שיווי המשקל והיציבה.
מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסט מומחה בנושא על מנת להתאים את התרגילים למצבו הרפואי של המטופל.

נעליים

רצוי להימנע מנעילת נעליים שטוחות לגמרי שאינן מספקות כל תמיכה בעקב ועלולות להחמיר את הכאב.
הנעליים הטובות ביותר הן אלו התומכות בקשתות כף הרגל ומספקות ריפוד לעקב (לדוגמה, נעליים גבוהות עם שרוכים).
נעליים בעלות עקב מתון (לנשים) ומגפיים או נעלי הליכה בעלות עקב נמוך (לגברים) עשויות לספק הקלה בטווח הקצר עד בינוני כיוון שהן יכולות להפחית את הלחץ המופעל על העקב. עם זאת, נעליים אלו אינן יעילות בטווח הארוך כיוון שהן עלולות לגרום לאירועי כאב נוספים בעקב.

סדים

אלו הם אביזרים המוחדרים לתוך הנעל, מספקים תמיכה לכף הרגל ומסייעים לתהליך ההחלמה של העקב. סדים יותאמו בדרך כלל באופן אישי עבור כל מטופל. ניתן לקבל ייעוץ והתאמה של סד מתאים בחנות מתמחה באביזרי אורתופדיה.
במקרים בהם הכאב חוזר, אינו מגיב לטיפול פשוט או שמדובר בכף רגל בעלת מבנה חריג ניתן לייצר סד המותאם באופן אישי בהתאם לצורת כף רגלו של המטופל. עם זאת, אין עדויות לכך שסד המותאם אישית יעיל יותר מסד מוכן (מוצר מדף).

רצועות וקיבוע

חלופה אפשרית לשימוש בסד היא קשירת העקב באמצעות רצועות ספורט דביקות. הרצועות מסייעות להפחתת הלחץ שמופעל על העקב. הרופא המטפל יוכל ללמד את המטופל כיצד עליו להדביק את הרצועות.
בחלק מהמקרים ניתן להיעזר באמצעי קיבוע. מרבית האנשים ישנים כאשר אצבעות רגליהם פונות כלפי מטה תוך שרקמת העקב נלחצת. אביזרי הקיבוע, שצורתם כשל מגף, מבטיחים כי כף הרגל והאצבעות יפנו כלפי מעלה בזמן השינה. בדרך זו נשמרת מתיחה של גיד אכילס ושל רצועת הרקמה החיתולית הפלנטרית במהלך הלילה. תנוחה זו עשויה לזרז את תהליך ההחלמה.
אביזרי קיבוע ניתן לרכוש בחנויות לציוד אורתופדי.

זריקות קורטיקוסטרואידים

במקרים בהם אף אחד מהטיפולים שהוזכרו לעיל אינו מקל על הכאב עשוי הרופא להמליץ על זריקת קורטיקוסטרואידים.
קורטיקוסטרואידים הם חומרים בעלי פעילות חזקה נוגדת דלקת. יש לנהוג משנה זהירות עם תרופות אלו מאחר ששימוש יתר עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, לרבות עלייה במשקל ויתר לחץ דם. לפיכך לא מומלץ לקבל יותר משלוש זריקות בשנה, בכל איבר בגוף.
טרם הזרקת קורטיקוסטרואידים תינתן בדרך כלל זריקת אלחוש מקומי על מנת למנוע כאב בזמן ההזרקה.

ניתוח

כאשר כל הטיפולים אינם מועילים יתכן שיומלץ על ניתוח. כמו כן יומלץ על ניתוח עבור ספורטאים מקצועיים שמקור עיסוקם עלול להיפגע עקב הכאב בעקב.

ניתוח לשחרור רצועת הרקמה החיתולית הפלנטרית

הניתוח השכיח ביותר במקרה של כאב בעקב הוא ניתוח לשחרור רצועת הרקמה החיתולית הפלנטרית. במהלך ניתוח זה יחתוך המנתח את הרצועה וישחרר אותה מעצם העקב על מנת להפחית את המתח ברצועה. בדרך זו תושג הפחתה של הדלקת והכאב יפחת גם כן.
הצלחת הניתוח שנויה במחלוקת, ולכן במידת האפשר, מומלץ להימנע מניתוח זה.
קיימות שתי שיטות לביצוע הניתוח:
  • ניתוח פתוח – שחרור הרצועה דרך חתך בעקב.
  • ניתוח זעיר פולשני (אנדוסקופי) – ביצוע חתך קטן ושימוש במכשור מיוחד שמאפשר גישה לרצועה ברקמה החיתולית הפלנטרית.
 
בניתוח זעיר פולשני זמן ההחלמה קצר וניתן לחזור להליכה תקינה באופן כמעט מיידי, וזאת בהשוואה ל-2-3 שבועות שיש להמתין לאחר ניתוח פתוח. חסרונו של ניתוח זה בכך שהסיכון לנזק עצבי גבוה יותר בהשוואה לניתוח פתוח. הסימפטומים של נזק עצבי כוללים חוסר תחושה, עקצוצים ואיבוד טווח תנועה בכף הרגל.
כמו בכל ניתוח, גם בניתוחים אלו קיים סיכון לסיבוכים הכוללים:
  • זיהום לאחר הניתוח.
  • נזק עצבי.
  • החמרת הסימפטומים לאחר הניתוח (סיבוך נדיר).
 

טיפול בגלי הלם חוץ גופיים (EST, extracorporeal shockwave therapy)

טיפול חדש שאינו פולשני מבוצע באמצעות גלי הלם חוץ גופיים. טיפול זה כרוך בשימוש במכשיר השולח גלי קול בעלי אנרגיה גבוהה לתוך העקב. גלים אלו עלולים לגרום לכאב ולכן טרם תחילת הטיפול יבוצע אלחוש מקומי.
על פי הסברות הקיימות, גלי ההלם החוץ גופיים פועלים בשתי דרכים:
  • אלחוש העצבים המעבירים אותות כאב למוח.
  • עירור וזירוז תהליכי ההחלמה הטבעיים של הגוף.
 
שתי הסברות טרם הוכחו.
בשנת 2009 פרסם המכון הלאומי לבריאות ולמצוינות קלינית באנגליה (NICE, National Institute of Health and Clinical Excellence) הנחיות בנוגע לטיפול בגלי הלם חוץ גופיים (יפתח בדפדפן נפרד). לפי פרסום זה מדובר בטיפול בטוח אם כי אין כל וודאות בנוגע ליעילותו בהקלה על כאב.
על פי מחקרים מסוימים טיפול בגלי הלם חוץ גופיים יעיל יותר מניתוח ומטיפולים לא פולשניים אחרים. עם זאת מחקרים אחרים גורסים כי טיפול זה אינו יעיל יותר מנטילת פלצבו (תרופת דמה).

טיפולים חלופיים (אלטרנטיביים)

קיימות בשוק קשתות המכילות מגנט שמטרתן לתמוך בכף ולהקל על הכאב. אין עדויות המצביעות על כך שקשתות אלו יעילות יותר מאשר קשתות תומכות ללא מגנט.