10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

יבלות - מידע רפואי

Corns and Calluses
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

מבוא ליבלות

יבלות הן אזורי עור קשה ומעובה המתפתח בעקבות חשיפת העור ללחץ רב ולחיכוך. יבלות שכיחות בכפות הרגליים ועלולות לגרום לכאב ולאי נוחות בזמן הליכה.
חלק מהיבלת נראות כאזורים מעוגלים של עור מעובה. אלו שכיחות בקצות ובצידי אצבעות הרגליים, באזור הסוליה ולעתים גם על אצבעות היד הכותבת (בעיקר על האצבע האוחזת בעט או בעיפרון) אך תיתכנה יבלות גם באזורי גוף אחרים.
מבחינים בין יבלות קשות ויבלות רכות. הקשות הן השכיחות ביותר (שכיח מאד על זרת כף הרגל) ועלולות לגרום לכאב ולנפיחות. יבלות רכות צבען לבנבן ומרקמן כשל גומי. אלו נוטות להתפתח בין אצבעות הרגליים, היכן שהעור לח. יבלות רכות עלולות להזדהם ולגרום לכאב עז.
נשים נוטות לסבול מיבלות לאחר שנעלו נעליים לוחצות ומחודדות במשך שעות ארוכות. חלק מהיבלות בעור הן למעשה סימפטום של בעיות אחרות דוגמת תפיחה (בוניון) בבוהן כף הרגל (בליטה גרמית) או אצבע פטישנית (עיוות של האצבע וכפיפתה באזור המפרק האמצעי).
אזורי עור מיובלים (מכונים לעתים 'עור קשה') יראו גסים, מחוספסים ונוקשים ובעלי גוון צהבהב. חלק מאזורי עור אלו יהיו פחות רגישים למגע. עור מיובל שכיח באזור העקב ובכריות כף הרגל. אזורי עור מיובל מתפתחים לעתים גם באזור שורש כף היד ועל פרקי אצבעות הידיים.
עור מיובל ויבלות אינם סימפטום של כל בעיה אחרת אלא תוצאה של חיכוך ושחיקה ממושכים, לדוגמה, לאחר הליכה יחף או הליכה מרובה בנעלי עקב הגורמות לנשיאת מרבית משקל הגוף על אזור כריות כף הרגל.
עור שהפך מיובל לא ישוב לקדמותו אם לא יטופל והגורם לחיכוך או לשחיקה יורחק. ללא הרחקת הגורם יוסיף העור להתעבות ולהתקשות.
ניתן לטפל ביבלות ובעור קשה באמצעים ביתיים הכוללים פלסטרים מיוחדים להסרת יבלות, משחות ופצירות המיועדות להסרת עודפי עור יבש. השימוש בפלסטרים להסרת יבלת אינו מתאים לאנשים הסובלים מסוכרת, מבעיות בזרימת הדם ולבעלי עור דק ועדין.
כמו כן ניתן לפנות לפדיקוריסט מוסמך על מנת לקבל טיפול מקצועי להסרת העור המיובל הנקרא 'פדיקור' (לכף הרגל) או 'מניקור' (לאצבעות הידיים). טיפול זה אינו כואב ובדרך כלל מקל על הכאב ואי הנוחות הנגרמים עקב היבלות והעור המיובל.