19 דצמבר 2018 י"א טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

אבני כליה - מידע רפואי

Kidney stones
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

מבוא לאבני כליה

אבנים בכליות הם גושים דמויי אבן שעלולים להיווצר בכליה אחת או בשתיהן. התופעה שכיחה. בבריטניה למשל, סובלים ממנה 3 מכל 20 גברים ואשה אחת מכל 20 נשים.

כיצד עובדות הכליות?

הכליות הן שני איברים בצורת פולי שעועית. אורך כל אחת מהן כ-10 סנטימטרים. הן ממוקמות בחלק האחורי של הבטן, משני צידי עמוד השדרה. תפקיד הכליות הוא לסלק תוצרי פסולת מהדם.
תוצרים אלה מועברים אל השופכן (צינור המחבר כל כליה אל שלפוחית השתן) יחד עם עודפי נוזלים, והתרכובת הנוצרת – שתן, למעשה – מסולקת מהגוף. בסוף התהליך שב הדם המטוהר מהכליות אל הגוף.

מהי אבן כליה?

יש 4 סוגים עיקריים של אבני כליות:
  • אבני סידן: עשויות מסידן וזרחן או מסידן ואוקסלט. כ-80% מאבני הכליה הן אבני סידן-אוקסלט.
  • אבני סטרוויט (Struvite): אבנים אלו מכילות מגנזיום ואמוניה. לעיתים קרובות הן די גדולות, ועוטות צורת קרן.
  • אבני חומצת שתן (uric acid):אבנים אלו, המהוות 10%-5% מכלל אבני הכליה, חלקות על-פי-רוב, והן חומות ורכות יותר מאבני כליה מסוגים אחרים.
  • אבני ציסטין: צבען של אבנים אלו הוא צהוב לרוב, והן דומות יותר לגבישים מאשר לאבנים.
אבני כליה מתקיימות במגוון צורות, גדלים וצבעים. מקצתן דומות לגרגרי חול, אך אחרות יכולות לגדול (במקרים נדירים) לגודל של כדור גולף!

איך נוצרת אבן כליה?

אף שרוב תוצרי הפסולת מומסים בנוזלים שמהם עשוי השתן, מקצתם עלולים ליצור גבישים המצטברים בתוך הכליה. הגבישים מתחברים אט אט ליצירת גוש דמוי אבן, המכונה אבן הכליה.
בהיווצר אבן כליה, היא תנדוד לעיתים קרובות דרך מערכת השתן עם זרם השתן. חסימה של חלק ממערכת השתן על-ידה (כמו השופכן, או השופכה – הצינור המוביל שתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף) אינה נדירה. חסימה כזו עלולה לגרום לכאב חמור בבטן או במפשעה, כמו גם לזיהום, לנזק לכליה ולפעמים גם אפילו לאי-ספיקת כליות (כשל כלייתי).