22 ינואר 2018 ו' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  01.09.2009  באדיבות ה 

ברונכיטיס (דלקת הסימפונות) - מידע רפואי

Bronchitis

מבוא לברונכיטיס

לדלקת הסימפונות (ברונכיטיס) גורם זיהום בצינורות הנשימה המרכזיים, אשר מחברים את קנה הנשימה עם הריאות. הזיהום גורם להם להיות מגורים ומודלקים. תסמיניה העיקריים של הדלקת הם שיעול (לעיתים מלווה בכיח), כאב גרון, "צפצופים" בנשימה ואף סתום.
המחלה נפוצה בחורף ולעיתים מתפתחת בעקבות התקררות, כאב גרון או שפעת. כל אחד, בכל גיל ומכל מין, עלול ללקות בה, אך מעשנים ואנשים שעבודתם חושפת אותם לחומרים העלולים לגרות את הריאות (כמו קמח, או חומרים הקיימים בתעשיית הטקסטיל), מצויים בסיכון גבוה יותר לפתח ברונכיטיס.
חרף שמה, דלקת סימפונות חריפה היא מצב קל, המסתיים מעצמו, לרוב תוך שבועות אחדים. בחלק מהמקרים, הזיהום המתמשך גורם לנזק קבוע לסימפונות והמחלה הופכת לחמורה ונמשכת זמן רב יותר. כאשר היא נמשכת למעלה מ-3 חודשים, היא נקראת דלקת סימפונות כרונית.
הטיפול בדלקת הסימפונות מתבצע בבית ולרוב לא נדרש טיפול תרופתי.
יש לגשת לרופא המטפל במצב של:
  • דלקת סימפונות כרונית.
  • החמרה בסימפטומים.
  • מחלה נלווית כמו אסתמה.
 

ברונכיוליטיס

ברונכיוליטיס היא דלקת המתפתחת בקטנים שבצינורות בריאות ונפוצה בקרב תינוקות ופעוטות, בעיקר בחורף. לרוב היא נגרמת כתוצאה מחשיפה לנגיף RSV, הגורם לצינורות הנשימה הקטנים להיות מודלקים ונפוחים. במצב זה יש ייצור מוגבר של ריר, וכמות האוויר ששואף התינוק או הפעוט פוחתת, באורח הגורם קושי נשימתי.
הסימפטומים של ברונכיוליטיס דומים לאלה של התקררות: לרוב, אף סתום, חום ושיעול. המחלה עוברת מעצמה בדרך כלל, ואין צורך במתן טיפול תרופתי. במקרים בהם יש קשיי נשימה או כשהילד מסרב לאכול או לשתות, יש לשקול לאשפזו בבית חולים.
חוקרים בבריטניה העריכו כי אחד מכל 3 תינוקות שם לוקה במחלה במהלך שנת החיים הראשונה שלו, כאשר רוב המקרים מתרחשים ב-9 החודשים הראשונים שלה. שכיחות המחלה נובעת מהעובדה שאצל תינוקות דרכי הנשימה צרות יותר, שעה שהריאות ומערכת החיסון לא מפותחות דיין.
הסיכון ללקות בדלקת גדול יותר אצל פגים, תינוקות שנולדו עם מחלת לב או ריאה או תינוקות עם מערכת חיסון מוחלשת. תינוקות אלה עלולים להזדקק לטיפול ולמעקב רפואי צמוד במידה ויפתחו את המחלה.