08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

צנתור אבחנתי לכלי הדם, אנגיוגרפיה - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אלכסנדר בלינקי

(88.40) Arteriography, Angiography
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

מבוא

צנתור אבחנתי יבוצע על מנת לזהות הצרויות או דימום בעורקי הגוף או מחלת כלי דם היקפיים. כמו כן יבוצע הליך זה למטרת אבחון ותכנון הטיפול במצבי מחלה בכלי הדם, לרבות מפרצת (התרחבות של עורק שעלולה לגרום לקרע) או עיוות מבני בכלי דם שעלול לגרום לדימום (הפרעה המכונה ' מלפורמציה').
איברי הגוף זקוקים לאספקה שוטפת של דם מועשר בחמצן לצורך תפקודם התקין. רמות גבוהות של שומנים בדם, יתר לחץ דם, השמנת יתר, עישון או נטייה תורשתית מגבירים את הסיכון להתפתחות טרשת עורקים (atherosclerosis).
מחלה זו מתבטאת בהצטברות שכבה שומנית (המכילה כולסטרול, סידן ופסולת תאית) על דפנות העורקים. המחלה שכיחה מאד בעולם המערבי.
טרשת בעורקי הלב תכונה טרשת העורקים הכליליים אך תיתכן גם מחלת כלי דם היקפיים הכרוכה בהצטברות השכבה השומנית בעורקים אחרים, ובעיקר בעורקי הרגליים. כתוצאה מהמחלה נעשים העורקים עבים יותר, צרים יותר ונוקשים יותר, ומאבדים את גמישותם החיונית על מנת לאפשר לדם לזרום דרכם בחופשיות. היצרות בעורקי הרגליים גורמת בשלב הראשון לכאב ולצליעה, לסירוגין. עם התקדמות המחלה היא עלולה לגרום לכיבים מקומיים ואף לנמק.
בשלבים ראשוניים כולל הטיפול בטרשת העורקים נטילת תרופות (בדרך כלל שילוב של אספירין עם פנטוקסיפילין (Pentoxifylline), טיפול בגורמי הסיכון והליכה יומיומית במשך חצי שעה לפחות, בקצב מתון.
אם הטיפול הראשוני לא משיג שיפור או שבדיקות דימות מצביעות על צורך בהתערבות משמעותית יותר יבוצע בדרך כלל צנתור אבחנתי על מנת להעריך את חומרת המצב, ובהתאם לצורך, לטפל בבעיה.