14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

הפסקת הריון תרופתית - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר רמי מושונוב

(Medical Abortion (69.014
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

מבוא

הפסקת הריון תרופתית (המכונה גם הפלה באמצעות גלולה) היא שיטה חדשנית להפסקת הריון המיועדת למטופלות הנמצאות בשלבי הריון התחלתיים. ניתן לבצע הפסקת הריון באמצעות גלולה עד לשבוע ה- 7 להריון או עד ליום ה- 49 מיום המחזור האחרון.
בכפוף לאישור הוועדה להפסקת הריון המתכנסת בבתי החולים בישראל יכולה מטופלת שנקלעה להריון לא רצוי לבחור לסיים אותו באמצעות התערבות רפואית. קיימות כמה שיטות רפואיות להפסקת הריון התלויות בגורמים כגון גיל ההריון ומצבה הבריאותי הכללי של המטופלת.
הפסקת הריון תרופתית מבוצעת באמצעות נטילת שתי תרופות, ללא כל התערבות חודרנית. עם זאת, בהתאם להוראת החוק, היא תבוצע אך ורק במסגרת בית החולים.
הוועדה להפסקת הריון מתכנסת בבתי החולים בישראל וכוללת 3 חברים (שני רופאים, אחד מהם מומחה ברפואת נשים, ועובד סוציאלי). לפחות אחד משלושת החברים יהיה ממין נקבה.
הוועדה מוסמכת לאשר ביצוע הפסקת הריון לאחר שהאשה הביעה את רצונה המפורש לכך, ואם התקיים לפחות תנאי אחד שדורש החוק לרבות הריון מחוץ לנישואים, עובר שנתגלו בו מומים או הריון שהמשכו עלול לסכן את חיי האשה. כמו כן נדרשת בדיקת אולטרה סאונד המוכיחה הימצאות שק הריון בחלל הרחם.
על פי נתוני משרד הבריאות כ- 98% מהבקשות המוגשות לוועדה מאושרות. בשנים האחרונות, קרוב ל- 40% מ- 20,000 הפסקות ההריון המבוצעות בישראל מדי שנה הן תרופתיות.
ברחבי העולם נערכו עד היום למעלה ממיליון הפסקות הריון תרופתיות ונמצא כי להליך זה אין כל השפעה על הריונות עתידיים.
שיעור ההצלחה של הפסקת הריון תרופתית הוא כ- 95%. שיעורי ההצלחה פוחתים ככל שעולה גיל ההריון ולכן שיטה זו אינה מומלצת כיום אם גיל ההריון עולה על 7 שבועות.
הפסקת הריון תרופתית אינה מתאימה למטופלות הסובלות מאסתמה, לנוטלות סטרואידים, למטופלות הסובלות מבעיות קרישה, מאי ספיקת כבד, מיתר לחץ דם או מאלרגיה וכן למטופלות מעשנות מעל גיל 35.
הפסקת הריון תרופתית אינה שיטה מקובלת גם במקרה של הריון מחוץ לרחם או הריון שהפסיק להתפתח (הפלה בוששת, missed abortion).