05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

הפסקת הריון תרופתית - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר רמי מושונוב

(Medical Abortion (69.014
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

הנחיות

הפסקת הריון תרופתית אינה דורשת כל הכנה מוקדמת.
הגינקולוג המטפל ידון עם המטופלת בעברה המיילדותי, סדירות ואופי המחזור החודשי, ניתוחי ואשפוזי עבר (אם היו), מחלות כרוניות או אלרגיה מהן היא סובלת ותרופות מרשם או תוספי מזון שהיא נוטלת.
טרם ביצוע הפסקת ההריון יש לפנות לוועדה להפסקת הריון המתכנסת בכל בתי החולים בישראל.

התאוששות והחלמה מההליך

לאחר השלב הראשון (נטילת 3 גלולות מיפג'ין) תיתכנה תופעות לוואי קלות הכוללות חולשה, בחילה, דימום קל וכאב דמוי כאב מחזור.
ב-48 השעות שבין שני שלבי הטיפול על המטופלת לשים לב היטב למצבה מאחר שהיא אינה נמצאת תחת השגחה רפואית. בכל מקרה של דימום נרתיקי משמעותי, הקאה בלתי פוסקת, כאב חמור, חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס או כל שינוי משמעותי ופתאומי אחר בהרגשה הכללית (לרבות כאב ראש חזק) יש לפנות לרופא המטפל או למוקד החירום.
לפני תחילת השלב השני מומלץ לאכול ארוחה קלה על מנת להקל על הכאב הצפוי עקב ההתכווצויות במערכת העיכול.
ההתאוששות מהחלק השני של הטיפול (נטילת 2 גלולות ציטוטק) ממושכת יותר ודורשת שהייה במשך 6 שעות בבית החולים. בפרק זמן זה צפויים כאבים (ניתן ליטול משכך כאב) ודימום משמעותי, לרבות פליטת קרישי דם. מרבית המטופלות חוות את שיא הכאב ואת סיום ההפלה בפרק זמן זה.
לאחר השחרור מבית החולים עלולות חלק מהמטופלות לסבול מדימום נוסף (בדרך כל היקף ועוצמת הדימום יהיו חלשים יותר). על המטופלת להמשיך לעקוב אחר מצבה ולדווח לרופא המטפל על כל שינוי משמעותי או החמרה.
ניתן ליטול תרופות לשיכוך כאב כגון אקמול, דקסמול, פראמול או אופטלגין בלבד. משככי כאבים מסוג אספירין, אדקס, אדוויל, נורופון או נקסין עלולים לעכב את תהליך ההפלה ולכן אין להשתמש בהם.
שבועיים עד שלושה שבועות לאחר הפסקת ההריון תשוב המטופלת לבדיקה גינקולוגית על מנת לוודא באמצעות אולטרה סאונד כי ההפלה הסתיימה והרחם התרוקן מתוכנו. הווסת הבאה צפויה להגיע 4-6 שבועות לאחר הטיפול.
במועד הבדיקה מומלץ להתייעץ עם הגינקולוגי באשר להתאמת אמצעי מניעה על מנת למנוע הריונות בלתי רצויים נוספים.