28 מאי 2022 כ"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דלקת פקעיות הכליה (גלומרולונפריטיס) - מידע רפואי

Glomerulonephritis
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לגלומרולונפריטיס

גלומרולונפריטיס (דלקת פקעיות הכליה) הוא השם שניתן למגוון מחלות ומצבים הפוגעים בכליות, או ליתר דיוק, במבנים קטנים בתוך הכליות הידועים כגלומרולות (פקעיות).

הגלומרולות - מסננים זעירים

בגוף קיימות שתי כליות, שתפקידן להסיר תוצרי פסולת מהדם, שיוצאים מהגוף בצורת שתן. כל כליה מצויידת בכמיליון מסננים זעירים הנקראים גלומרולות.
כאשר מסננים אלה מודלקים ונפוחים מתרחשת גלומרולונפריטיס.
כליות דלקתיות אינן יכולות לתפקד באופן תקין. במצב כזה עלולים להיווצר סיבוכים (כיתר לחץ דם) כתוצאה מהצטברות מלח ועודף נוזלים. במקרים מסוימים יכולות להתפתח מחלות כליה או אי ספיקת כליות.

סוגי הגלומרולונפריטיס

לגלומרולונפריטיס סוגים שונים. ניתן להבחין בין גלומרולונפריטיס ראשוני וגלומרולונפריטיס שניוני:
  • גלומרולונפריטיס ראשוני: המחלה מתפתחת באופן עצמאי ואינה קשורה לכל מחלה קיימת אחרת.
  • גלומרולונפריטיס שניוני: כשהמחלה מתפתחת כתוצאה ממחלה אחרת, למשל מחלת הודג'קין או "תסמונת גודפסטר" (Goodpasture’s syndrome), מחלה אוטו-אימונית הפוגעת בריאות ובכליות.
לגלומרולונפריטיס דרגות חומרה שונות. לעיתים היא יכולה להיות קצרת-מועד (גלומרולונפריטיס חריפה) ולחייב טיפול מינימלי בלבד. היא עלולה גם להיות קשה ומזיקה יותר ולהימשך זמן רב (גלומרולונפריטיס כרונית).
לעיתים קרובות קודם זיהום כלשהו, למשל זיהום בגרון (פרינגיטיס), לגלומרולונפריטיס. היא עלולה להתרחש גם כתוצאה מגורמים נוספים, כמו שימוש ממושך בנוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID).

מי לוקה בגלומרולונפריטיס?

סוגי גלומרולונפריטיס מסויימים שכיחים יותר בקרב ילדים ואנשים צעירים. בסך הכול נוטים יותר גברים ללקות במחלה.