08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

ביופסיית שד בדגימת מחט - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר משה כרמון

(FNA Breast Biopsy (Core Needle Biopsy (Tru-cut)) (85.12
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

מבוא

הליך זה יבוצע על מנת לברר אם גוש חשוד הוא שפיר או ממאיר במקרים בהם אובחן ממצא ברקמת השד בבדיקת מישוש ידנית, בבדיקת ממוגרפיה או בסריקת אולטרה סאונד.
על פי הספרות הרפואית והנסיון המצטבר, כ- 80% מהמקרים בהם מתגלה גוש חשוד בשד בבדיקה ידנית או בממוגרפיה, מדובר בממצא שפיר.
ביופסיית שאיבה במחט עדינה (FNA , fine needle aspiration) מבוצעת באמצעות מזרק ומחט רגילים, כאלה המשמשים לבדיקות דם שגרתיות. החומר המתקבל באמצעות בדיקה זו הוא משטח של תאים. דגימה במחט עדינה היא שיטה אבחנתית קלה, פשוטה ומהירה ומבין כלל השיטות המשמשות כיום לנטילת דגימת רקמה מהשד, זוהי השיטה הפחות חודרנית.
רגישות הבדיקה גבוהה אך במקרה של גידול סרטני היא אינה מספקת מידע מפורט על טיב הגידול ומאפייניו, לרבות סוגו המדויק והאם הוא רגיש להורמונים. באמצעות בדיקה זו ניתן לקבוע אך ורק האם הממצא ממאיר או שפיר ולכן לעתים יש צורך לבצע דגימת רקמה באמצעות מחט עבה. כיום משמשת שיטה זו בעיקר למטרת ניקוז ציסטות ולדגימת בלוטות לימפה חשודות.
Tru-Cut היא שיטה לדגימת רקמת השד באמצעות מחט עבה ולכן מכונה 'ביופסיית מחט עבה'. בשיטה זו נלקחת דגימת הרקמה באמצעות מחט עבה יותר המאפשרת הוצאת גליל רקמה ממנו ניתן לקבל מידע נרחב יותר אודות הגידול. דבר זה יכול לסייע בתכנון הטיפול.
דגימת רקמה נוספת מכונה 'ביופסיית שד בוואקום ממוטום' או 'ממוטומיה' (Vacuum Assisted Core Biopsy) ומבוצעת באמצעות מכשיר הנקרא ממוטום. הממוטום דוגם בדייקנות רבה הסתיידויות וגושים קטנים בשד אשר הודגמו בממוגרפיה, אך לא בבדיקת אולטרה סאונד, ומאפשר ליטול דגימת רקמה (ביופסיה) ללא צורך בניתוח.
שיטת הדגימה תיקבע בהתאם לגודלו ומיקומו של האזור החשוד, מבנה השד של המטופלת, מצבה הבריאותי הכללי וגילה.