27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות 

צנתור טיפולי הכולל החדרת תומכן - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר אלכסנדר בלינקי

(Angioplasty with Stent (88.49
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות 

מבוא

צנתור טיפולי הכולל החדרת תומכן (בלעז, סטנט) הוא הליך רפואי שמטרתו טיפול במפרצת שהתפתחה בעורק או בחסימות והצרויות בעורקים ההיקפיים של הגוף.
מפרצת (בלעז, אנאוריזמה, aneurysm) היא התרחבות של דופן העורק כתוצאה מנזק. יתכן נזק עקב גורמים מולדים (לדוגמה, חולשה בעורק) אך במרבית המקרים נגרם הנזק בעקבות טרשת עורקים (atherosclerosis).
מחלה זו מתבטאת בהצטברות שכבה שומנית (המכילה כולסטרול, סידן ופסולת תאית) על דפנות העורקים הגורמת להחלשותם. מפרצת שאיננה מטופלת עלולה לגרום לקרע בעורק ולמוות.
הפתרון המסורתי למפרצת הוא ניתוח לתיקונה, במהלכו מוחלף קטע העורק שהתרחב בשתל מלאכותי. תיתכן החלפת מקטע באורך 5-15 סנטימטרים. זהו ניתוח משמעותי ומורכב המחייב הרדמה כללית, שימוש במכונת לב-ריאה ואף את קירור גופו של המטופל באמצעות קרח לטמפרטורה של 15 מעלות צלזיוס משך ההליך כולו.
צנתור טיפולי הכולל החדרת תומכן מהווה חלופה עדכנית יותר ופולשנית פחות. הליך זה מתאים למצבי מפרצת באבי העורקים (אאורטה) בחזה או בבטן, וכרוך בהשתלת תומכן (המכונה לעתים גם 'שתל תומך' או 'סטנט') באזור ההרחבה. התומכן מוצמד לדפנות המורחבות של העורק ומונע מהן להיקרע.
התומכן הוא צינור מלאכותי העשוי רשת גמישה ומהווה חלופה לדפנות המורחבות של העורק. לאחר השתלתו הוא מסייע להפחית את הלחץ על המפרצת ומאפשר זרימת דם תקינה במקום.
צנתור טיפולי הכולל החדרת תומכן מתאים גם לטיפול בחסימה של העורקים ההיקפיים של הגוף (כמו למשל ברגליים ובכליות) ולמחלות אחרות בכלי הדם. צנתור טיפולי יבוצע תמיד לאחר צנתור אבחנתי, במהלכו יראה הרופא מקרוב ובהגדלה את מבנה כלי הדם ואת אופי וחומרת הבעיה.