04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות: 

ניתוח מעקף כלי דם ברגל - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' אדוארד שיפרין

(Leg Arterial Bypass Surgery (39.29
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות: 

מבוא

הליך זה יבוצע על מנת לטפל בהיצרויות ובחסימות בעורקי הרגליים.
טרשת עורקים היא מחלה הגורמת להתפתחות הדרגתית של רובד טרשתי (הסתיידויות שמכילות כולסטרול, סידן ופסולת תאית) ולהיצרות של עורקים שונים בגוף, לרבות עורקי הרגליים, שזרימת הדם אליהן נפגעת.
טרשת של עורקי הרגליים גורמת לחסימה הדרגתית של כלי הדם ברגליים, עד כדי חסימה מוחלטת.
התפתחות טרשת בעורקי הגפיים נקראת מחלת כלי דם פריפרית (PVD, Peripheral Vascular Disease). טרשת בעורקי הרגליים שכיחה לאחר גיל חמישים, בעיקר בקרב גברים. גורמי הסיכון העיקריים למחלה זו הם עישון, סוכרת, נטייה תורשתית (גנטית), השמנת יתר, היעדר פעילות גופנית, רמת שומן גבוהה בדם ויתר לחץ דם.
סימפטומים של טרשת בעורקי הגפיים כוללים כאב בזמן הליכה המחייב מנוחה ('צליעה לסירוגין'), כאב בזמן מנוחה או מאמץ מזערי (נגרם כאשר יש החמרה של היצרות העורקים), כיבים ברגליים שאינם מתרפאים עקב חוסר באספקת דם תקינה אליהם ואף לנמק נרחב ועמוק שעלול לחייב את קטיעת הגפה. ייתכנו גם סימנים של אובדן שיער ברגלים, חיוורון והפרעה בצמיחת הציפורניים.
טיפול שמרני בטרשת בעורקי הגפיים כולל מניעת החמרה באמצעות תרופות נוגדות קרישה כגון אספירין ותרופות להורדת רמת הכולסטרול בדם ממשפחת הסטטינים. כמו כן יש צורך בשינוי אורח החיים לרבות הפסקת עישון, הקפדה על פעילות גופנית, הורדת משקל ואיזון של רמת הסוכר בדם (אצל חולי סוכרת) ושל לחץ הדם. בנוסף יש להקפיד על נקיון הרגל ולהימנע משריטות וסדקים בעור כף הרגל (כדי למנוע התפתחות כיבים).
במידה שטיפול שמרני אינו מונע את התקדמות המחלה והסימפטומים מחמירים, או אם מתפתחים סימפטומים חמורים, עלול להיות צורך בהתערבות ניתוחית למטרת פתיחת ההיצרויות והחסימות בעורקי הרגליים.
במידת האפשר יתבצע צנתור אך אם זה אינו אפשרי עקב סיבות כגון חסימות מרובות או חסימה אחת ארוכה, יהיה צורך לבצע מעקף ניתוחי על העורק החסום.
המעקף יבוצע על ידי שתל סינטטי או על ידי כלי דם של המטופל (בדרך כלל וריד) שיילקח מאזור אחר ברגל. שתלים סינטטיים ישמשו בעיקר אם המעקף נמצא מעל הברך או בברך עצמה ואילו מעקפים מתחת לברך יבוצעו לרוב באמצעות שתל ורידי.