28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

ממוטומיה, ביופסיית שד בוואקום-ממוטום - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר מונה רוזין, ד"ר משה כרמון

(Mammotome, Vacuum Assisted Core Biopsy (VACB) (76097 ,85.1
מעודכן לתאריך  24.05.2012  באדיבות 

מבוא

ממוטומיה תבוצע על מנת לברר אם גוש חשוד הוא שפיר או ממאיר במקרים בהם אובחן ממצא ברקמת השד בבדיקת ממוגרפיה. זוהי השיטה החדשנית ביותר כיום המשמשת בעיקר לדגימת ממצאי הסתיידויות בשד ללא גוש מוגדר וכדי לעמוד על טיבו של ממצא חשוד. בהליך זה ניתן להסיר גושים שפירים קטנים שקוטרם אינו עולה על 1.5 סנטימטרים.
כ-65-75% מהממצאים הנבדקים בממוטומיה נמצאים שפירים ובמקרים רבים מדובר בהסתיידויות בלבד.
בדיקה זו, המכונה גם ביופסיית שד בוואקום ממוטום (Vacuum Assisted Core Biopsy), מבוצעת באמצעות מכשיר הנקרא ממוטום, ומכאן שמה. הממוטום דוגם בדייקנות רבה הסתיידויות וגושים קטנים בשד אשר הודגמו בממוגרפיה, אך לא בבדיקת אולטרה סאונד, ומאפשר ליטול דגימת רקמה (ביופסיה) ללא צורך בניתוח.
מדובר במחט משוכללת המאפשרת לדגום כמה דגימות רקמה (היינו, לבצע ביופסיה) ללא הוצאה והכנסה חוזרת של המכשיר. כאשר הממצא שפיר, בדיקה זו מהווה תחליף להליך אחר הנקרא 'ביופסיה ניתוחית פתוחה' ואילו במקרה של ממצא ממאיר, מאפשרת הממוטומיה תכנון של הניתוח להוצאת הגידול.
ממוטומיה היא אחת מ- 4 שיטות לבירור ממצאים חשודים שעולים בדימות שד. שיטות אלו כוללות גם דגימת מחט עדינה (FNA), דגימת מחט עבה (Core Needle Biopsy) וביופסיה ניתוחית פתוחה.
דגימת מחט עדינה היא בדיקה פשוטה, קלה ומדויקת אך אינה מספקת מידע מפורט על טיב הגידול. דגימת מחט עבה מספקת מידע רב על סוג הגידול ומבוצעת כאשר ניתן למוש את הגידול או תחת הכוונת ממוגרפיה או אולטרה סאונד. ביופסיה ניתוחית פתוחה תבוצע אם הממצא חשוד אך דגימת הרקמה לא מצביעה על גידול וכן אם מדובר בגידול גדול.
שיטת הדגימה תיקבע בהתאם לגודלו ומיקומו של האזור החשוד, מבנה השד של המטופלת, מצבה הבריאותי הכללי וגילה.