02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות 

הסרת רובד טרשתי מעורקי התרדמה (אנדארטרקטומיה) - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' אדוארד שיפרין

(Carotid Endarterectomy (38.12
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות 

מבוא

הליך זה יבוצע על מנת לטפל במקרי הצרות משמעותיים עקב הצטברות רובד טרשתי בעורקי התרדמה (בלעז, קרוטיס). במהלך הליך זה יוסר הרובד הטרשתי במטרה לפתוח את ההיצרויות בעורקים אלו.
היצרויות בדרגה נמוכה אינן דורשות התערבות טיפולית וניתנות למעקב בלבד. עם זאת, היצרויות בשיעור העולה על 70% מחלל העורק הגורמות לסימפטומים אופייניים וכן היצרויות בשיעור העולה על 90% (גם אם אינן גורמות לכל סימפטום) מחייבות ניתוח להסרת הרובד הטרשתי. הניתוח מפחית את שיעור הסימפטומים וכן את הסיכון לארוע מוחי בעתיד בכ- 70%.
המוח מקבל אספקת דם מארבעה עורקים: עורקי התרדמה ועורקי החוליות. העורקים בנויים כך שאם עורק אחד נסתם, עורק אחר יכול להזרים דם לאותו איזור. עורק התרדמה, שמוצאו באבי העורקים (אאורטה), עולה במעלה הצוואר ומתפצל לשניים. החלק הפנימי מספק דם למוח, למצח, לאף לעיניים ולאוזן התיכונה ואילו החלק החיצוני מספק דם לפנים, לקרקפת ולצוואר.
טרשת עורקים (atherosclerosis) היא מחלה הגורמת להתפתחות הדרגתית של רובד טרשתי (הסתיידויות שמכילות כולסטרול, סידן ופסולת תאית) ומהווה גורם שכיח להיצרות באזור ההתפצלות של עורקי התרדמה. חלקיקים מהרובד הטרשתי עלולים להינתק, לגרום לתסחיף ולחסום כלי דם תוך מוחיים.
תיתכן חסימה זמנית או קבועה שתתבטא בהתאם לעורק שנפגע. אם אחד מעורקי המח יחסם עקב תסחיף יגרם ארוע מוחי (שבץ) חולף או קבוע. תסחיף שחוסם את העורק המוביל דם אל רשתית העין עלול לגרום לעיוורון חולף באותה עין.
גורמי הסיכון לטרשת בעורקי התרדמה זהים לאלו של טרשת בעורקי הלב וכוללים גיל מבוגר, סיפור משפחתי, רמת כולסטרול ושומן גבוהה בדם, השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, יתר לחץ דם, סוכרת ומחלות כליה כרוניות.