27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות 

ניתוח נרחב לכריתת שד - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר משה כרמון

Modified Radical Mastectomy Surgery
מעודכן לתאריך  28.05.2012  באדיבות 

מבוא

ניתוח זה יבוצע בעקבות גילוי ממצא ממאיר בדגימת רקמה שניטלה מהשד (ביופסיה). על מנת למנוע התפשטות של הגידול לאיברי גוף נוספים יש צורך להסירו מרקמת השד. בהתאם לגודל הממצא ואופיו יקבע האם יבוצע ניתוח חלקי (lumpectomy) הכולל את כריתת הגוש בלבד או ניתוח כריתה מלאה (mastectomy) במהלכו יוסר השד כולו.
ניתוח כריתת השד הוא בדרך כלל השלב המשמעותי והעיקרי בטיפול בסרטן השד אם כי תהליך הריפוי עשוי לכלול גם טיפול כימותרפי או טיפול הורמונלי.
ההחלטה על היקף הניתוח תיקבע בהתאם לסוג הגידול, מידת חדירתו אל הרקמות, כלי הדם ודרכי הלימפה, מידת מעורבותם של איברי גוף נוספים בתהליך הסרטני, גודלו של השד ואופי רקמת השד. כמו כן תישקל העדפתה האישית של המטופלת.
ניתוח נרחב לכריתת שד הוא גרסה מצומצמת של ניתוח נרחב מאוד לכריתת שד (Radical Mastectomy) שבוצע בעבר וגרם נכויות קשות למטופלות. כיום ניתוח נרחב מאד כמעט שאינו מבוצע.
לעתים מכונה ניתוח זה גם 'מודיפיקציה של כריתת שד רדיקלית' או 'כריתת שד רדיקלית ממותנת'. ההבדל המרכזי בינו לבין ניתוח כריתת שד הוא שבניתוח הנרחב נכרתות גם בלוטות בית השחי, בנוסף לכריתת השד, העור והפטמה.
ישנם מקרים מובהקים בהם אין בהם מקום רב לשיקול דעת בין סוגי הניתוחים השונים. מקרים אלו כוללים גידול בעל מספר מוקדים בשד וכן סוג נדיר של המחלה הנקרא 'סרטן שד דלקתי' (Inflammatory Breast Carcinoma).
במקרים הבאים יבוצע ניתוח זה כברירה הרפואית המועדפת:
  • גידול גדול (5 סנטימטרים ומעלה).
  • דירוג מחלה מתקדם (שלב 3).
  • שד קטן.
  • גידול שנמצא בפטמה או בעטרה.
  • גידול רב מוקדי.
  • מטופלת בעלת נטייה גנטית לסרטן השד.
  • מטופלת בעלת רקע רפואי הכולל מחלות דם תלויות קולגן.
 
ניתוח נרחב לכריתת שד הוא האפשרות הטיפולית היחידה עבור מטופלות שדרגן מחלתן הוא 3 (Stage III) ושטיפול תרופתי טרם הניתוח המכונה בעגה הרפואית 'טיפול ניאו-אג'ובנטי' (Neoadjuvant) לא הביא לשיפור במצבן.
בהשוואה לניתוח כריתה חלקית, לאחר ניתוח כריתה מלאה אין המטופלת נדרשת לקבל טיפולי קרינה כטיפול משלים לניתוח, ובכך יתרונו.
מטופלות מבוגרות רבות בוחרות לעבור ניתוח כריתה מלאה על מנת להימנע מטיפולי הקרינה. מטופלת שאינה רוצה לעבור טיפולי קרינה יכולה לבחור לעבור ניתוח כריתה מלאה, גם אם מצבה מאפשר ניתוח כריתה חלקי.
במעמד ניתוח כריתת שד מלאה, וכחלק בלתי נפרד ממנו, יכולה המטופלת לעבור ניתוח לשחזור השד מבלי לפגוע בסיכויי הריפוי. ניתוח לשחזור השד יבוצע על ידי רופא מומחה באונקופלסטיקה.