21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.10.2020  באדיבות 

ניתוח שחזור שד באמצעות תותב - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר ערן בר מאיר

Breast reconstruction surgery
מעודכן לתאריך  21.10.2020  באדיבות 

תאור ההליך

הניתוח יבוצע תחת הרדמה כללית. כאשר השחזור הוא מיידי הוא יבוצע מיד עם סיום ניתוח כריתת הגידול או כריתת השד, במעמד אותו הליך.
קיימות ארבע שיטות לשחזור שד באמצעות תותב, כמפורט להלן.

משתל סיליקון מתחת לשריר החזה

ניתוח זה יבוצע מיד עם סיום כריתת השד. הפלסטיקאי יבנה כיס עבור התותב. כיס זה יכוסה בחלקו העליון על ידי שריר החזה והעור, ואילו חלקו התחתון יכוסה על ידי העור בלבד.
זהו ניתוח קצר שאורך כ- 45 דקות (עבור צד אחד), מתאים לחזה קטן ומספק תוצאות טובות לטווח הקצר.
הליך זה מתאים לשחזור מיידי בלבד ומומלץ לנשים מבוגרות בעלות חזה קטן המעוניינות בשחזור אך אינן רוצות להאריך באופן משמעותי את זמן הניתוח וההחלמה.

מותחן סיליקון

ניתוח זה יבוצע בסיום כריתת השד. הפלסטיקאי יבנה כיס ברקמת השד ויחדיר אליו מותחן רקמה.
הכיס יכוסה על ידי שריר ועור. המותחן מותח את הרקמות הבונות את הכיס. בתהליך מילוי וניפוח הדרגתי שיבוצע כל שבועיים ימולא הכיס בתמיסת מי מלח פיזיולוגית.
בשלב הראשוני, לאחר הניתוח, יכול הכיס להכיל נפח סיליקון המתאים לגודל גביע A בלבד. במרבית המקרים ידרשו שלוש עד חמש פעולות מילוי וניפוח. משיגיע נפח הכיס לגודל השד הרצוי, יבוצע ניתוח נוסף במהלכו יוחלף המותחן במשתל סיליקון רך.
מדובר בניתוח קצר יחסית שאורך כשעה עד שעה וחצי (עבור כל צד) ומשיג תוצאות טובות בטווח הארוך.
הליך זה מתאים לחזה בכל גודל. ניתן לבנות את השד המשוחזר בכל גודל, בהתאם לרצונה של המטופלת. ניתן לבצע הליך זה באופן מיידי או לאחר ניתוח הכריתה, אצל מטופלות בכל גיל. חסרונה של שיטה זו בכך שהיא כרוכה בשני ניתוחים, אף שהניתוח השני קצר ופשוט.

משתל סיליקון עם רקמת אלודרם (Alloderm)

מיד עם סיום כריתת השד יבנה הפלסטיקאי כיס אליו יוכנס משתל הסיליקון. חלקו העליון של הכיס יכוסה על ידי שריר החזה ואילו חלקו התחתון יכוסה על ידי רקמת אלודרם. זוהי רקמת עור מקור אנושי המשמשת לשחזורי שד.
ניתוח זה מתאים לשחזור מיידי בלבד, אורך כשעה עד שעה וחצי (עבור צד אחד) ומבטיח תוצאות טובות לטווח ארוך. הניתוח מתאים למטופלות בכל הגילאים אך מוגבל לשחזור חזה שגודלו אינו עולה על גביע במידה C.

משתל סיליקון ומתלה שריר מהגב (לטיסמוס)

ניתוח זה יבוצע מיד לאחר כריתת השד. הלטיסמוס הוא שריר גבי רחב. הפלסטיקאי יעביר שריר זה מהגב אל החזה ויבנה באמצעותו כיס לתוכו יוכנס משתל הסיליקון. המשתל יכוסה במלואו על ידי רקמת השריר. במידת הצורך (למשל, אם קיים חסר של עור במקרה של שחזור מאוחר) יועבר גם עור מאזור הגב.
הליך זה מתאים לשחזור מיידי או לשחזור מאוחר. ניתוח זה ארוך יחסית ואורך כשעה וחצי עד שעתיים (עבור כל צד). הניתוח מתאים לחזה בכל גודל ומקנה תוצאה טובה לטווח ארוך.
הניתוח מתאים למטופלות בכל גיל. חסרונו בכך שגם אזור הגב צריך להחלים ואף נגרמת פגיעה ליכולות הכתף הפוגמת בעיקר בפעולות המבוצעות מעל גובה הכתף (לדוגמה, שחיית חתירה או טניס). שרירי הכתף הנוספים יפצו על פגיעה זו תוך כשנה אך נשים העוסקות בפעילות גופנית המערבת את הכתף יחושו בחולשה.