02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

זיהום בדרכי השתן אצל ילדים - מידע רפואי

Urinary tract infection, children
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לזיהום בדרכי השתן אצל ילדים

זיהום בדרכי השתן (UTI) הוא השם הכולל הניתן לזיהום בכל חלק של מערכת השתן.
 
 

מהי מערכת השתן?

מערכת השתן מורכבת מהכליות, השופכנים (הצינורות המובילים שתן מהכליות אל שלפוחית השתן), שלפוחית השתן והשופכה. השופכה היא הצינור דרכו זורם השתן, העובר משלפוחית השתן דרך הפין או הפות, אל מחוץ לגוף. אצל נשים שוכן פתח השופכה בין הנרתיק לדגדגן.
כשאנו מעכלים מזון, נשארים בגופנו תוצרי פסולת המסולקים מהדם על-ידי הכליות או הכבד. תוצר הפסולת החשוב ביותר המסולק על-ידי הכליות, המורכב בעיקר מחנקן, נקרא שתנן (Urea). השתנן מתערבב עם מים ליצירת שתן.
השתן זורם מטה מהכליות, דרך השופכנים, אל שלפוחית השתן. השלפוחית מתרוקנת כאשר השתן זורם מהשלפוחית דרך השופכה אל מחוץ לגוף. פעולה זו היא פעולת ההשתנה.

מהם זיהומים בדרכי השתן?

זיהומים בדרכי השתן מתפתחים כאשר חלק ממערכת השתן מזדהמת. הזיהום הוא על-פי-רוב חיידקי. בדרך כלל חודרים חיידקים למערכת השתן צדרך השופכה. במקרים נדירים יותר, הם עלולים להגיע דרך זרם הדם.
אצל ילדים, לא תמיד ניתן להתחקות אחר מקור הזיהום בדרכי השתן שאינו מדבק. ידוע כי במצבים מסוימים, כמו עצירות, גדל הסיכון שילד יפתח זיהום כזה.
ילדים צעירים ובמיוחד ילדות, עלולים לפתח זיהומים בדרכי השתן על-ידי העברת חיידקים מפי הטבעת אל השופכן שלהם כאשר הם לומדים לנגב את הישבן. לפיכך חשוב ללמד אותם לנגב את ישבנם מלפנים אחורה, כדי להפחית את הסיכון לכניסת חיידקים אל השופכה.
יש שני סוגים שונים של זיהומים בדרכי השתן:
  • זיהום בדרכי השתן התחתונות (Lower UTI): זיהום של החלק התחתון של דרכי השתן, הכולל את שלפוחית השתן והשופכה. זיהום של שלפוחית השתן נקרא ציסטיטיס (דלקת שלפוחית השתן) וזיהום של השופכה נקרא אורתריטיס (דלקת השופכה).
  • זיהומים בדרכי השתן העליונות (Upper UTI): זיהום של החלק העליון של דרכי השתן, הכולל את הכליות והשופכנים. זיהום של הכליות נקרא פיאלונפריטיס.
 
זיהומים בדרכי השתן העליונות נחשבים למסוכנים יותר מאשר זיהומים בדרכי השתן התחתונות בגלל האפשרות לגרימת נזק לכליות.

עד כמה נפוצים זיהומים בדרכי השתן בקרב ילדים?

זיהומים של דרכי השתן נפוצים יותר בקרב מבוגרים ופחות בקרב ילדים, אך כ-11% מהבנות וכ-4% מהבנים יפתחו בכל זאת זיהומים בדרכי השתן לפני גיל 16. עד לגיל 6 חודשים זיהומים בדרכי השתן שכיחים יותר אצל בנים. לאחר מכן, הם הופכים שכיחים יותר בקרב בנות.
רוב הזיהומים המתחוללים בתקופת הילדות הם זיהומים של דרכי השתן התחתונות, כמו ציסטיטיס. רק 3% מהבנות הצעירות ו-1% מהבנים הצעירים מפתחים זיהום של דרכי השתן העליונות.

האם זיהומים בדרכי השתן חמורים?

אם לא מטפלים בזיהומים של דרכי השתן, ובמיוחד בזיהומים של דרכי השתן העליונות, עלולות להיגרם כמה בעיות חמורות, ובהן נזק קבוע לכליה ואפילו אי ספיקת כליות. מאידך גיסא, כשילד עם זיהום בדרכי השתן מטופל, סיכויי ההחלמה שלו מצוינים. ניתן לטפל בזיהומים של דרכי השתן בעזרת אנטיביוטיקות. בסך הכל, הסיכונים שיתפתחו אצל ילד סיבוכים מזיהום בדרכי השתן נמוכים.