26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

זיהום בדרכי השתן אצל ילדים - מידע רפואי

Urinary tract infection, children
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

גורמים לזיהום בדרכי השתן אצל ילדים

זיהומים בדרכי השתן נגרמים כאשר חיידקים נכנסים לדרכי השתן ומזהמים אותן.
חיידקים החיים במעי הגס של ילדכם, במיוחד אשריכיה קולי, הם לרוב הגורם לזיהומים בדרכי השתן. החיידקים נכנסים דרך פתח השופכה ומתרבים בשלפוחית. מצב זה קורה לעתים אצל ילדים בתהליכי גמילה מחיתולים.
החיידקים עלולים להגיע מפי הטבעת אל השופכה כאשר הם מנגבים את הישבן בשירותים, ונייר טואלט משומש בא במגע עם איברי המין שלהם. בנות צעירות נמצאות בסיכון גבוה יותר מאשר בנים ללקות כך בזיהום בדרכי השתן, כי פי הטבעת שלהן קרוב יותר לפתח שופכתן.
במקרים רבים, הסיבה לזיהומים בדרכי השתן אינה ברורה. נראה שילדים מסוימים רגישים ופגיעים יותר מאחרים לחיידקים השונים העלולים לגרום לזיהומים אלה.
במצבים מסוימים גדל הסיכון לזיהומים בדרכי השתן:

עצירות

לעצירות אין בדרך כלל סיבות ברורות אבל היא יכולה להגרם כתוצאה מחוסר בסיבים תזונתיים בתזונה של ילדכם. עצירות, השכיחה יחסית אצל ילדים, עלולה לגרום לרקטום (החלק של המעי הגס שמחובר לפי הטבעת) להתנפח, דבר העלול להפעיל לחץ על שלפוחית השתן ולמנוע ממנה להתרוקן באופן תקין. השתן שנותר בשלפוחית עלול להזדהם על-ידי חיידקים.

הפרעה בהטלת שתן

הפרעה בהטלת שתן, מצב שכיח יחסית גם כן, מתבטאת בכך שהילד מתאפק מלהשתין. התאפקות זו יכולה לנבוע כתוצאה מנזק עצבי, אבל בדרך כלל אשם בה הרגל שלילד קשה להיגמל ממנו. הפרעה בהטלת שתן עלולה לגרום להתפתחות זיהומים בדרכי השתן, כי היא מעניקה לחיידקים שהות לזהם את השתן. גם ההפך נכון: מתן שתן תכוף מפחית את הסיכויים לזיהום, בגלל שהוא עוזר לשטוף את דרכי השתן מחיידקים.
בדרך כלל ילדים נפטרים מהבעיה כאשר הם מפתחים הרגלים יותר סדירים של השתנה, אבל ילדים מסויימים יזדקקו לאימון מיוחד.

זרם שתן חוזר (Vesicoureteral reflux)

זרם שתן חוזר הוא מצב נדיר, שבו השתן דולף חזרה מהשלפוחית אל השופכנים והכליות. יש שני סוגים של זרם שתן חוזר:

זרם שתן חוזר ראשוני(Primary Vesicoureteral reflux)

נגרם על-ידי פגם הנוצר לפני הלידה. במצב תקין, מונע שסתום החוצץ בין השלפוחית והשופכנים משתן לדלוף חזרה מהשלפוחית. אצל ילדים ששלפוחית השתן שלהם אינה מתפקדת כיאות, עלול שתן יכול לזרום החוצה מהשלפוחית דרך השופכנים אל הכליות. כאשר הם גדלים, ילדים נוטים פחות ללקות בזרם שתן חוזר ראשוני, אך ייתכן שילד המצוי בסיכון גבוה לפתח זיהום בדרכי השתן העליונות יצטרך לקחת אנטיביוטיקה לפרק זמן ממושך.

זרם שתן חוזר משני (Secondary Vesicoureteral reflux)

נגרם על-ידי מצב הנוצר לאחר הלידה. לדוגמא, כאשר זרימת השתן אל מחוץ לשלפוחית נחסמת, או כאשר זיהום בדרכי השתן התחתונות גורם לדלקת בשופכנים, המתנפחים עד לשיעור הגורם לכשל בשסתומי השופכנים, והמאפשר לשתן לזרום בהם בשני הכיוונים.
הסכנה בזרם שתן חוזר הוא שזיהום בדרכי השתן התחתונות יכול להסלים במהירות לזיהום המסוכן יותר של דרכי השתן העליונות. זאת, הואיל ושתן מזוהם עלול לצאת מהשלפוחית ולחזור אל השופכנים והכליות.