26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

זיהום בדרכי השתן אצל ילדים - מידע רפואי

Urinary tract infection, children
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

אבחון זיהום בדרכי השתן אצל ילדים

בדיקת שתן

סימפטומים של זיהום בדרכי השתן , כגון צריבה במתן שתן, תכיפות ו/או דחיפות במתן שתן, מחייבים ביצוע בדיקת שתן. אבחון נכון חשוב לצורך הטיפול (יוצאות מהכלל הן בנות מעל גיל 3 שיש להם סימפטומים אופייניים לדלקת שלפוחית השתן – (ציסטיטיס).
אם עלה חום גופו של הילד ל- 38 מעלות או יותר ורופא המשפחה אינו מוצא סיבה ברורה לתופעה, יש לבצע בדיקת שתן תוך 24 שעות. גם אם אין לילד חום, אבל ניכרים בו תסמינים אחרים של זיהומים בדרכי השתן, יש לערוך בדיקת שתן, אך דחיפותה פחותה וניתן להמתין יותר מ-24 שעות לפני שמבצעים אותה.
אצל ילדים צעירים חשוב מאוד להגיע לאבחון מדויק, אף שאין זה קל. קשה לאסוף מהם דגימת שתן נקייה, שכן הם מתקשים לתת שתן לתוך בקבוק האיסוף. לעתים, הילד או ההורה נוגעים בשוגג בשוליים הפנימיים של פתח בקבוק הדגימה, באורח היכול לגרוע מאיכות הדגימה. בעיקרון, עדיף לערוך בדיקת שתן לילדים צעירים בקופת חולים.

סריקת אולטרה-סאונד

כאשר תסמיני הילד שונים מסימפטומים השכיחים של זיהום בדרכי השתן או שהזיהומים חוזרים בתוך פרק זמן קצר, עשוי רופא המשפחה להמליץ על סריקת אולטרה-סאונד.
סריקת האולטרה-סאונד עושה שימוש בגלי קול על מנת לבנות תמונה של פנים הגוף. ניתן לבדוק באמצעותה נוכחותן של בעיות העלולות לגרום להופעת הזיהומים בשלפוחית ובכליות.