21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

ניתוח כריתת גוש בשד בהנחיית סימון מחט - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר משה כרמון

(Fine Needle Localization (FNL) Lumpectomy (285.23
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

הנחיות

בהתאם לגילה ולמצבה הרפואי תידרש המטופלת לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, צילום חזה ואק"ג.
לקראת הבדיקה יש להביא לרופא המטפל את כל תוצאות בדיקות הממוגרפיה, האולטרה סאונד ודגימות רקמת השד (ביופסיה) שנערכו למטופלת בעבר.
מטופלת שעברה ניתוחים קודמים, אושפזה בעבר, לוקה במחלות כרוניות, סובלת מאלרגיה או נוטלת תרופות מרשם או תוספי מזון תעדכן על כך את הרופא המטפל. מטופלת שסובלת ממחלות נוספות תידרש לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.
כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.
במהלך שיחת ההכנה ידביק המנתח על האזור בשד ממנו תילקח דגימת הרקמה מדבקה מיוחדת על מנת לסמן את השד המיועד לניתוח. זהו מעין קעקוע זמני שאינו מסוכן או גורם לכאב.
אם הוחלט לדגום את בלוטת הלימפה באמצעות 'ביופסיה של בלוטת הזקיף' יוזרק לגופה של המטופלת חומר רדיואקטיבי שצבעו כחול יום לפני הניתוח. חומר זה יתנקז אל בלוטת הזקיף ויאפשר למנתח לזהות בלוטה זו ביעילות בזמן הניתוח.

ביום הניתוח

בבוקר הניתוח מומלץ להתקלח. רצוי ללבוש חולצה שניתן להסיר מבלי ליצור מגע עם האזור המנותח, היינו חולצה מכופתרת.
יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.
בבוקר הניתוח תועבר המטופלת למכון הרנטגן בבית החולים לשם סימון האזור החשוד בשד. רדיולוג מומחה יאתר את האזור החשוד באמצעות בדיקת ממוגרפיה. משנקבע המיקום בשד, יחדיר אליו הרדיולוג מחט עדינה שקצה מצביע על האזור החשוד. לאחר פעולה זו תועבר המטופלת לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח תשהה המטופלת כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. לאחר מכן היא תועבר אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לה לרדת ממיטתה ולשבת בכורסה.

התאוששות והחלמה מההליך

רוב המטופלות תשוחררנה מבית החולים כיומיים לאחר הניתוח.
ניתן לחזור לפעילות שגרתית שבועיים לאחריו.
כ- 10-14 יום ממועד הניתוח תוזמן המטופלת לביקורת אצל הרופא המנתח. בפגישה זו ידון עימה הרופא בתוצאות בדיקות המעבדה שהתקבלו. אם התברר כי קצות הגידול שהוסרו עדיין מכילות תאים סרטניים עלול להיות צורך בניתוח נוסף. אם נמצאו בלוטות לימפה נגועות עלול להיות צורך בטיפול כימותרפי או בטיפול ביולוגי (אנטי-הורמונלי).
ניתוח לכריתת גוש בשד מחייב לבצע טיפול קרינתי משלים לאזור הגידול שהוסר, וזאת בניגוד לניתוח כריתה מלאה. הטיפול הקרינתי יתחיל מוקדם ככל הניתן לאחר הניתוח (בדרך כלל כחודש לאחריו) וימשך 6 שבועות. הטיפול הוא לרוב יומיומי, אורכו כחצי שעה, והוא אינו כרוך בכאב.
על מטופלת שהתגלה אצלה גידול ממאיר בשד וסיימה את הטיפול הראשוני בגידול להיות במעקב רפואי משך כל ימי חייה מאחר שהיא נחשבת כבעלת סיכון יתר ללקות שוב במחלה.
בנוסף למעקב עצמי בבית יש לשים לב לכל שינוי חדש בשד כגון אדמומיות, דימום או תחושה שונה מהרגיל ולפנות לבדיקת כירורג מדי חצי שנה במהלך 5 השנים הראשונות לאחר ההחלמה. לאחר מכן על המטופלת לפנות לבדיקת רופא אחת לשנה.
הסיכון להישנות של הגידול הוא כ- 7-13% אצל מטופלת שעברה כריתה של גוש ממאיר בשד ובנוסף לכך עברה טיפולי קרינה.