03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

ניתוח כריתת גוש בשד בהנחיית סימון מחט - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר משה כרמון

(Fine Needle Localization (FNL) Lumpectomy (285.23
מעודכן לתאריך  29.05.2012  באדיבות 

סיכונים וסיבוכים

ניתוח כריתת גוש בשד בהנחיית סימון מחט הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, פגיעה ברקמות סמוכות לאזור הניתוח, זיהום, אובדן תחושה באזור השד ודלקת.
סיבוך לא שכיח הוא מוות של תאי העור באזור הניתוח ('נקרוזיס', necrosis). במקרה של נקרוזיס עלול להיות צורך בניתוח נוסף להטריית התאים.
בכ- 20% מהמקרים ידרש ניתוח חוזר עקב כריתה לא מספקת (מצב בו נמצאו שולי רקמה הנגועים בגידול) או עקב גידול נרחב משהוערך בתחילה. ניתוחים חוזרים להרחבת הכריתה הם בדרך כלל ניתוחים קצרים וקלים יחסית ואינם פוגעים בסיכויי ההחלמה.
לדגימת בלוטות בדיסקציה אקסילרית יתכו סיבוכים רבים יותר בהשוואה לדגימה של בלוטת הזקיף. סיבוכים אלו כוללים פגיעה עצבית בזרוע בה בוצעה הפעולה, הצטברות נוזלים המתרחשת בכ- 10% מהמקרים (תופעה המכונה בצקת לימפתית או לימפאדמה) וכן דלקת של ורידי היד (פלביטיס, phlebitis).

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא, למוקד החרום או לחדר המיון.
בכל מקרה של דימום מתמשך, אדמומיות או ניקוז של כמות ניכרת של נוזלים מאזור הניתוח יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.